Ushbu operatsiya davomida besh nafar O‘zbekiston fuqarosi va bir nafar Turkiya fuqarosi qo‘lga olindi. Mazkur shaxslar 61 kilogrammdan ortiq oltinni noqonuniy yo‘l bilan olib kirishga uringan.
Nevshahir politsiyasining kontrabanda va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash bo‘limi oldindan olingan ma’lumotlar asosida harakat qilgan. Gumonlanuvchilar – uch nafar ayol va ikki nafar erkak O‘zbekiston fuqarolari Istanbuldan Kappadokiyaga uchayotgan bo‘lgan.
Ularning bagajlari aeroport xodimlarining e’tiborini tortgan, ayniqsa, og‘irligi me’yordan oshgan maishiy texnikalar – go‘sht maydalagich va xamir qorish mashinalari shubha uyg‘otgan. Maxsus uskunalar yordamida o‘tkazilgan tekshiruv natijasida texnikalar ichiga yashirilgan oltin quymalari aniqlangan.
Ushbu quymalar metall qismlar ko‘rinishida mohirona yashirilgan bo‘lib, ularning umumiy og‘irligi 61 kilogramm 121 grammni tashkil etgan. Mazkur oltin 24 karatli bo‘lib, uning bozor qiymati 355 million turk lirasi yoki taxminan 8,5 million AQSh dollariga teng deb baholangan.
Bu Turkiyada so‘nggi yillardagi eng yirik oltin kontrabandasi holatlaridan biri sifatida qayd etildi. Shuningdek, yukni kutib olish uchun kelgan turk fuqarosi ham qo‘lga olingan.
Qo‘lga olinganlarning barchasi qamoqqa olinib, dastlabki tergov jarayonidan so‘ng sudga yuborilgan. Shu bilan birga, o‘zbekistonlik gumondorlardan biri noqonuniy migratsiyaga qarshi kurash bo‘limiga topshirilib, deportatsiya qilinishi kutilmoqda.

В Каппадокии раскрыта контрабанда 61 кг золота
В аэропорту Каппадокии, расположенном в провинции Невшехир Турции, была пресечена попытка незаконного ввоза драгоценных металлов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе операции были задержаны пять граждан Узбекистана и один гражданин Турции. Эти лица пытались незаконно ввезти более 61 килограмма золота.
Отдел по борьбе с контрабандой и организованной преступностью полиции Невшехира действовал на основе предварительно полученной информации. Подозреваемые — три женщины и два мужчины, граждане Узбекистана, летели из Стамбула в Каппадокию.
Их багаж привлек внимание сотрудников аэропорта, особенно бытовая техника — мясорубка и тестомесильная машина, вес которых превышал норму и вызвал подозрения. При проверке с помощью специального оборудования внутри техники были обнаружены спрятанные золотые слитки.
Эти слитки были мастерски замаскированы под металлические детали, их общий вес составил 61 килограмм 121 грамм. Золото было 24 каратов, его рыночная стоимость оценена в 355 миллионов турецких лир или примерно 8,5 миллиона долларов США.
Это один из крупнейших случаев контрабанды золота в Турции за последние годы. Также был задержан турецкий гражданин, который приехал встречать груз.
Все задержанные были помещены под стражу и после первоначального расследования переданы в суд. При этом один из узбекских подозреваемых был передан в отдел по борьбе с незаконной миграцией и ожидается его депортация.
В настоящее время продолжается расследование по установлению происхождения золота и его конечного пункта назначения.