Tramp va Si savdo urushini yumshatishga kelishdi
AQSh prezidenti Donald Tramp va Xitoy rahbari Si Szinpin Janubiy Koreyaning Busan shahrida uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasida uzoq davom etayotgan savdo urushini yumshatish va yangi kelishuvga erishish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar o‘zaro muammolarni hal etish bo‘yicha kelishuvga erishganliklarini ma’lum qilishdi.
Tramp avvalroq Xitoy mahsulotlariga 100 foizlik boj joriy etishni rejalashtirgan edi. Biroq, AQSh Moliya vazirligi bu choraning amalga oshmasligiga umid bildirdi.
So‘nggi oylar davomida ikki davlat o‘rtasida bojlar, texnologiyalar va "TikTok" ilovasi bilan bog‘liq masalalarda taranglik kuchaygan edi. Mutaxassislar bu uchrashuvni global iqtisodiyot uchun muhim qadam sifatida baholamoqda.
Muzokaralar davomida yarimo‘tkazgichlar, noyob metallar savdosi va "TikTok"ning AQShdagi faoliyati kabi masalalar ham ko‘rib chiqilgan. Ekspertlarning fikricha, bu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi raqobatni kamaytirishga xizmat qilishi mumkin.
Shunga qaramay, iqtisodchilar Tramp va Si o‘rtasidagi kelishuv uzoq muddatli barqaror tinchlikni ta’minlashiga kafolat bermasligini ta’kidlashmoqda. Ularning fikricha, AQSh va Xitoy o‘rtasidagi texnologik va savdo sohasidagi raqobat yaqin yillarda ham davom etishi kutilmoqda.

Трамп и Си договорились смягчить торговую войну
Президент США Дональд Трамп и лидер Китая Си Цзиньпин провели встречу в городе Пусан, Южная Корея. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы смягчения затянувшейся торговой войны между двумя странами и достижение нового соглашения. Стороны заявили о достижении договоренности по решению взаимных проблем.
Ранее Трамп планировал ввести 100-процентные пошлины на китайские товары. Однако Министерство финансов США выразило надежду, что эта мера не будет реализована.
В последние месяцы напряженность между двумя странами усиливалась по вопросам пошлин, технологий и приложения "TikTok". Эксперты оценивают эту встречу как важный шаг для глобальной экономики.
В ходе переговоров также рассматривались вопросы торговли полупроводниками, редкоземельными металлами и деятельности "TikTok" в США. По мнению экспертов, эта встреча может способствовать снижению конкуренции между двумя странами.
Тем не менее экономисты подчеркивают, что достигнутая между Трампом и Си договоренность не гарантирует долгосрочного устойчивого мира. По их мнению, технологическое и торговое соперничество между США и Китаем, вероятно, продолжится в ближайшие годы.