Putin Rossiyada yadroviy sinovlarni qayta ko‘rib chiqishni buyurdi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin rasmiylarga yadroviy qurollarni sinash bo‘yicha takliflar ishlab chiqishni topshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu masala Sovet Ittifoqi tarqalganidan beri birinchi marta ko‘rib chiqilmoqda. Prezidentning bu topshirig‘i AQSh prezidenti Donald Trampning yadroviy sinovlarni qayta boshlash haqidagi bayonotiga javob sifatida qabul qilindi.
Putin Tashqi ishlar vazirligi, Mudofaa vazirligi va boshqa tegishli idoralarga mazkur masalani o‘rganib chiqishni, xavfsizlik kengashida muhokama qilishni va tegishli takliflarni tayyorlashni buyurdi. Mudofaa vaziri va Bosh shtab raisi esa sinovlarni tayyorlash ishlarini iloji boricha tezroq boshlash zarurligini ta’kidladi.
Xususan, bu sinovlar Novaya Zemlya hududida amalga oshirilishi mumkinligi aytildi. Mutaxassislarning fikricha, bunday sinovlar jahon xavfsizligiga tahdid solishi va boshqa yadroviy davlatlar tomonidan ham shunga o‘xshash choralar ko‘rilishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Kreml vakili Dmitriy Peskovning ta’kidlashicha, yadroviy sinovlarni tayyorlash bo‘yicha qat’iy muddat belgilanmagan. Ushbu qaror AQShning niyatlari to‘liq tushunilgandan so‘ng qabul qilinishi rejalashtirilgan.

Путин распорядился пересмотреть ядерные испытания в России
Президент России Владимир Путин поручил официальным лицам разработать предложения по проведению ядерных испытаний. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот вопрос рассматривается впервые с момента распада Советского Союза. Указание президента было воспринято как ответ на заявление президента США Дональда Трампа о возобновлении ядерных испытаний.
Путин поручил Министерству иностранных дел, Министерству обороны и другим соответствующим ведомствам изучить этот вопрос, обсудить его в Совете безопасности и подготовить соответствующие предложения. Министр обороны и начальник Генштаба подчеркнули необходимость как можно скорее начать подготовительные работы для испытаний.
В частности, было отмечено, что испытания могут быть проведены на территории Новой Земли. По мнению экспертов, такие испытания могут представлять угрозу мировой безопасности и привести к аналогичным мерам со стороны других ядерных держав.
По словам представителя Кремля Дмитрия Пескова, конкретные сроки подготовки ядерных испытаний не установлены. Решение будет принято после полного понимания намерений США.