Yevropa Komissiyasi Ukraina bilan Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lish bo‘yicha rasmiy muzokaralarni joriy yil oxirigacha boshlashni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda nomzod davlatlarning yutuqlariga bag‘ishlangan so‘nggi hisobotda aytib o‘tilgan. Hisobotga ko‘ra, Ukraina oltita muzokara bo‘limidan uchta bo‘limni ochish uchun zarur bo‘lgan shartlarni bajargan.
Bryussel rasmiylari Ukrainadan qolgan yo‘nalishlar bo‘yicha ishlarni tez yakunlashini kutmoqda. Bu esa Yevropa Ittifoqi Kengashiga yil oxirigacha barcha bo‘limlarni muzokaralar uchun ochishga imkoniyat yaratadi.
Ukraina va Moldova 2022 yil iyun oyida Yevropa Ittifoqiga nomzodlik maqomini olgan edi. Rasmiy muzokaralarning boshlanishi esa 2024 yil iyun oyiga belgilangan.
Ushbu jarayon Belgiyada tashkil etilgan bo‘lib, bu mamlakat o‘z raislik muddatini Vengriyaga topshirishdan oldin mazkur masalani ko‘rib chiqqan. Shunga qaramay, ayrim mutaxassislar Ukrainani Yevropa Ittifoqiga qabul qilish masalasida ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda.
Ekspertlarning fikricha, Ukrainani a’zolikka qabul qilish hozirgi hududiy chegaralar doirasida muammoli bo‘lishi mumkin. Shu bilan birga, hisobotda Ukrainadan qonun ustuvorligini ta’minlash yo‘nalishidagi islohotlarni tezlashtirish talab etilishi qayd etilgan.
Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lish jarayoni odatda uzoq va murakkab bo‘ladi. Masalan, Xorvatiya 2013 yilda Ittifoqqa a’zo bo‘lishidan oldin sakkiz yil davomida ikki tomonlama muzokaralar olib borgan.

Европейский союз начинает переговоры о членстве с Украиной
Европейская комиссия планирует начать официальные переговоры с Украиной о вступлении в Европейский союз до конца текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в последнем отчёте, посвящённом достижениям стран-кандидатов. Согласно отчёту, Украина выполнила условия, необходимые для открытия трёх из шести разделов переговоров.
Официальные лица Брюсселя ожидают, что Украина быстро завершит работу по оставшимся направлениям. Это позволит Совету Европейского союза открыть все разделы для переговоров до конца года.
Украина и Молдова получили статус кандидатов в Европейский союз в июне 2022 года. Начало официальных переговоров запланировано на июнь 2024 года.
Этот процесс был организован в Бельгии, которая рассмотрела этот вопрос перед передачей своего председательства Венгрии. Тем не менее, некоторые эксперты относятся с осторожностью к вопросу принятия Украины в Европейский союз.
По мнению экспертов, принятие Украины в члены может быть проблематичным в рамках нынешних территориальных границ. В то же время в отчёте отмечается необходимость ускорения реформ в Украине в направлении обеспечения верховенства закона.
Процесс вступления в Европейский союз обычно длительный и сложный. Например, Хорватия вела двусторонние переговоры в течение восьми лет перед вступлением в союз в 2013 году.