Meksika Prezidenti bilan uchrashuvda nojo‘ya hodisa yuz berdi
Meksikada noodatiy voqea sodir bo‘ldi, deb xabar bermoqda “Associated Press”. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat Prezidenti Klaudiya Sheynbaum poytaxt Mexikoning tarixiy hududida fuqarolar bilan uchrashuv o‘tkazayotgan paytda mast holatdagi bir erkak unga yaqinlashib, nojo‘ya harakat qilgan. Erkak Prezidentga yaqinlashib, o‘pmoqchi bo‘lgandek ko‘ringan va qo‘llari bilan tegishga uringan.
Prezident Klaudiya Sheynbaum esa vaziyatga muloyimlik bilan munosabat bildirib, erkakni orqaga qaytarib, uning qo‘lini itargan va “Xavotir olmang” degan so‘zlar bilan holatni tinchlantirgan. Hukumat vakillaridan biri voqeaga aralashgan bo‘lsa-da, Prezident ma’muriyati hodisa yuzasidan hozircha rasmiy bayonot bermagan.
Eslatib o‘tamiz, Klaudiya Sheynbaum xalq bilan yaqin muloqotni afzal ko‘radi. U odatda fuqarolar bilan suhbatlashish, suratga tushish va qo‘l berib salomlashish kabi oddiy va ochiq uslublarni tanlaydi.
Ammo bu safar xavfsizlik xizmati xodimlarining vaziyatga o‘z vaqtida aralasha olmagani tanqidga sabab bo‘ldi.

Встреча с Президентом Мексики сопровождалась неприятным инцидентом
Во время встречи президента страны Клаудии Шейнбаум с гражданами в историческом районе столицы Мехико, к ней приблизился пьяный мужчина и совершил непристойное действие. Мужчина подошёл к президенту, словно собираясь её поцеловать, и пытался дотронуться руками.
Президент Клаудия Шейнбаум отнеслась к ситуации сдержанно, оттолкнула мужчину назад, убрала его руку и успокоила словами «Не волнуйтесь». Несмотря на то, что один из представителей правительства вмешался в инцидент, администрация президента пока не дала официального заявления по этому поводу.
Напомним, что Клаудия Шейнбаум предпочитает близкое общение с народом. Обычно она выбирает простые и открытые способы — общение с гражданами, фотографирование и рукопожатия.
Однако на этот раз неспособность сотрудников службы безопасности своевременно вмешаться в ситуацию вызвала критику.