Hindistonlik talabalar urushga yuborilib halok bo‘ldi
Rossiya armiyasi bilan shartnoma imzolagan bir necha hindistonlik talabalar Ukrainadagi janglarda halok bo‘lgani haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ularning yaqinlari bergan ma’lumotlarga ko‘ra, bu talabalar “tez pul topish” va Rossiya fuqaroligini olish va’dalari bilan aldangan. Biroq, ular hech qanday harbiy tayyorgarliksiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri frontga jo‘natilgan.
Ma’lum qilinishicha, talabalardan biri shartnoma imzolaganidan atigi o‘n kun o‘tib halok bo‘lgan. Boshqalar esa bedarak yo‘qolgan.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, ularning jasadlari topilmagan. Hozircha Rossiya tomoni ushbu holatlar bo‘yicha rasmiy izoh bermagan.

Индийские студенты были отправлены на войну и погибли
Появились сообщения о том, что несколько индийских студентов, подписавших контракт с российской армией, погибли в боях на Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации от их близких, этих студентов обманули обещаниями «быстро заработать деньги» и получить российское гражданство. Однако их без какой-либо военной подготовки направили прямо на фронт.
Сообщается, что один из студентов погиб всего через десять дней после подписания контракта. Другие же пропали без вести.
По словам свидетелей, их тела не были найдены. Пока российская сторона не дала официальных комментариев по этим случаям.
Эти события усилили критику политики России по привлечению иностранных граждан к военной службе. По мнению наблюдателей, вовлечение студентов, столкнувшихся с финансовыми трудностями, в войну под обещаниями «быстрого обогащения» является пренебрежением к человеческой жизни.