Rossiyada migrantlar uchun imtihon natijalari e’lon qilindi
2025-yilning uchinchi choragida Rossiya Federatsiyasida ishlash va qonuniy yashash uchun talab etiladigan kompleks imtihon natijalari e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Fan va oliy ta’lim vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, rus tili, Rossiya tarixi va qonunchilik asoslari bo‘yicha o‘tkazilgan test sinovlarida jami 275 609 kishi qatnashgan. Ushbu sinovlardan 86,9 foiz migrantlar muvaffaqiyatli o‘tgan.
Kompleks imtihon Rossiya va boshqa davlatlarda, jumladan, O‘zbekiston va Tojikistonda faoliyat yuritayotgan 203 ta maxsus markazlarda topshirilishi mumkin. Ushbu markazlarning 88 tasi Rossiya universitetlariga tegishli bo‘lib, ulardan 82 tasi Rossiya Fan va oliy ta’lim vazirligi tasarrufida.
MDH davlatlarida test markazlarining mavjudligi mehnat migrantlari uchun jarayonni sezilarli darajada yengillashtiradi. Attestatsiya uchta asosiy darajada o‘tkaziladi va darajalar migrantning Rossiyadagi maqsadlariga mos ravishda belgilanadi.
Birinchi daraja Rossiyada ishlash uchun patent olishni nazarda tutadi. Ikkinchi daraja vaqtinchalik yashash huquqi (VYaH) olish uchun talab qilinadi.
Uchinchi daraja esa doimiy yashash guvohnomasi (DYG) olishni ko‘zda tutadi. Imtihon uchta bo‘limdan iborat.
Birinchi bo‘limda rus tilini xorijiy til sifatida bilish darajasi baholanadi. Ikkinchi bo‘lim Rossiya tarixini bilishni tekshiradi, uchinchi bo‘lim esa Rossiya qonunchiligi asoslarini o‘z ichiga oladi.
Ushbu tizim migrantlarga Rossiyada ishlash va yashash jarayonlarini rasmiylashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В России объявлены результаты экзаменов для мигрантов
В третьем квартале 2025 года были объявлены результаты комплексного экзамена, необходимого для работы и легального проживания в Российской Федерации. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства науки и высшего образования России, в тестах по русскому языку, истории России и основам законодательства приняли участие всего 275 609 человек. Из них 86,9 процента мигрантов успешно сдали экзамены.
Комплексный экзамен можно сдавать в 203 специализированных центрах, работающих в России и других странах, включая Узбекистан и Таджикистан. Из них 88 центров принадлежат российским университетам, 82 из которых находятся в ведении Министерства науки и высшего образования России.
Наличие тестовых центров в странах СНГ значительно облегчает процесс для трудовых мигрантов. Аттестация проводится на трёх основных уровнях, которые определяются в зависимости от целей мигранта в России.
Первый уровень предусматривает получение патента на работу в России. Второй уровень необходим для получения временного вида на жительство (ВНЖ).
Третий уровень предназначен для получения вида на жительство (ВНЖ) на постоянной основе. Экзамен состоит из трёх частей.
В первой части оценивается уровень владения русским языком как иностранным. Вторая часть проверяет знания истории России, третья часть включает основы российского законодательства.