AQSH qit’alararo raketani muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazdi
Ushbu sinov 5-noyabr kuni Kaliforniyada joylashgan Vandenberg harbiy bazasidan amalga oshirildi. Minuteman III nomli raketaning uchirilishi AQSH yadroviy tizimining tayyorligi va ishonchliligini yana bir bor tasdiqladi.
Bu haqda mamlakatning Kosmik kuchlari qo‘mondonligi xabar berdi. Havo kuchlari ma’lumotiga ko‘ra, ushbu sinov rejalashtirilgan tartibda o‘tkazilgan va strategik qurol tizimining samaradorligini baholashda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan.
Raketa taxminan 6800 kilometr masofani bosib o‘tib, Marshall orollari hududidagi Kvajaleyn sinov poligoniga yetib borgan. Sinov jarayonlari qat’iy xavfsizlik protokollari asosida amalga oshirilgan va natijada texnik ma’lumotlar to‘plangan.
Bu ma’lumotlar kelgusida raketa tizimlarini modernizatsiya qilish va strategik tayyorlikni oshirishda qo‘llaniladi. Ayni paytda Rossiya mudofaa vaziri Andrey Belousov ham yadroviy qurollar sinovlariga tayyorgarlik ko‘rish taklifini ilgari surdi.
U AQSHning oxirgi yillarda qurollarni qisqartirish bo‘yicha xalqaro kelishuvlardan chekinayotganini va o‘z arsenalini modernizatsiya qilishni jadallashtirayotganini qayd etdi. Bir hafta avval AQSH prezidenti Donald Tramp ham yadroviy sinovlarni qayta tiklash masalasini ko‘targan edi.
Trampning ta’kidlashicha, Rossiya va Xitoy yadroviy qurollarini sinovdan o‘tkazayotgan bir paytda, AQSH ham o‘z imkoniyatlarini namoyon etishi zarur. Tahlilchilar fikriga ko‘ra, AQSHning so‘nggi sinovi Rossiya prezidenti Vladimir Putinning “Burevestnik” va “Poseydon” qurollarini sinovdan o‘tkazgani haqidagi bayonotlariga javob sifatida baholanmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Minuteman III raketasi 1970-yildan beri AQSH yadroviy arsenalida bo‘lib, uning maksimal uchish masofasi 12 ming kilometrni tashkil etadi. Hozirda AQSHda shunday 400 ta raketa mavjud bo‘lib, ular uchta asosiy harbiy bazada jangovar holatda saqlanmoqda.
Ushbu sinov AQSHning yadroviy strategiyasidagi doimiy tayyorligini ko‘rsatib, Vashington va Moskva o‘rtasidagi harbiy raqobatni kuchaytirishi mumkin.

США успешно провели испытание межконтинентальной ракеты
Вооружённые силы США успешно провели испытание межконтинентальной баллистической ракеты. Об этом сообщил Zamin.uz.
Испытание прошло 5 ноября на военной базе Ванденберг в Калифорнии. Запуск ракеты под названием Minuteman III вновь подтвердил готовность и надёжность ядерной системы США.
Об этом сообщило командование Космических сил страны. По данным ВВС, испытание прошло согласно плану и имело важное значение для оценки эффективности стратегической системы вооружений.
Ракета преодолела примерно 6800 километров и достигла полигона Кваджалейн на территории Маршалловых островов. Процедуры испытаний проводились в строгом соответствии с протоколами безопасности, в результате чего были собраны технические данные.
Эти данные будут использованы в будущем для модернизации ракетных систем и повышения стратегической готовности. В то же время министр обороны России Андрей Белоусов предложил подготовиться к испытаниям ядерного оружия.
Он отметил, что США в последние годы отказываются от международных соглашений по сокращению вооружений и ускоряют модернизацию своего арсенала. Неделей ранее президент США Дональд Трамп также поднял вопрос о возобновлении ядерных испытаний.
По словам Трампа, в то время как Россия и Китай проводят испытания ядерного оружия, США также должны продемонстрировать свои возможности. По мнению аналитиков, последнее испытание США рассматривается как ответ на заявления президента России Владимира Путина о проведении испытаний оружия «Буревестник» и «Посейдон».
Согласно данным, ракета Minuteman III находится в ядерном арсенале США с 1970 года, её максимальная дальность полёта составляет 12 тысяч километров. В настоящее время в США имеется около 400 таких ракет, которые находятся в боевой готовности на трёх основных военных базах.
Это испытание демонстрирует постоянную готовность США в ядерной стратегии и может усилить военное соперничество между Вашингтоном и Москвой.