Yaponiyaning shimoliy hududlarida ayiqlar hujumlari keskin ko‘paygani bois hukumat favqulodda choralar ko‘rmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Associated Press axborotiga ko‘ra, joriy yilning aprel oyidan beri ayiqlar o‘nlab odamga hujum qilgan, natijada 12 kishi hayotdan ko‘z yumgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yil boshidan buyon odamlar yashaydigan hududlarga 8 mingdan ortiq ayiqlar yaqinlashgan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan olti baravar ko‘pdir. Eng og‘ir vaziyat Akita prefekturasida kuzatilmoqda.
Hudud aholisi kechqurun uydan chiqishga qo‘rqib qolgan, o‘rmon yo‘llari esa huvillab qolgandek. Bosh vazir Sanae Takaiti vaziyatni nazorat qilish uchun armiyani safarbar qilishga qaror qildi.
Harbiylar qurolsiz, faqat qalqon, to‘r va maxsus spreylardan foydalanmoqda. Ularning asosiy vazifasi ayiqlarni tuzoqqa tushirish, ularni ushlash va ovchilarga yordam berishdan iborat.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, ayiqlar hujumlarining ko‘payishiga iqlim o‘zgarishi va oziq-ovqat tanqisligi sabab bo‘lmoqda. Qishloq joylarda odamlar sonining kamayishi hayvonlarni yanada yaqinlashtirayotgan bo‘lsa, ovchilar sonining qisqarishi muammoni yanada murakkablashtirmoqda.

В Японии участились нападения медведей, армии поручено вмешательство
В северных регионах Японии правительство принимает чрезвычайные меры из-за резкого увеличения нападений медведей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Associated Press, с апреля этого года медведи напали на десятки людей, в результате чего 12 человек погибли. Согласно официальным данным, с начала года более 8 тысяч медведей приблизились к населенным пунктам.
Этот показатель в шесть раз превышает уровень прошлого года. Самая тяжелая ситуация наблюдается в префектуре Акита.
Жители региона боятся выходить из дома вечером, а лесные тропы кажутся пустыми. Премьер-министр Санаэ Такайти приняла решение мобилизовать армию для контроля ситуации.
Военные не вооружены, они используют только щиты, сети и специальные спреи. Их основная задача — ловить медведей в ловушки, задерживать их и помогать охотникам.
По мнению специалистов, увеличение числа нападений медведей связано с изменением климата и нехваткой пищи. Сокращение численности населения в сельской местности приближает животных к людям, а уменьшение количества охотников усложняет проблему.