Afg‘onistonda ayollarga burkasiz ishlash taqiqlandi
Afg‘onistonda Tolibon harakati hukumatining yangi qarorlariga ko‘ra, ayollarning burkasiz davlat idoralariga kirishi taqiqlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hasht-e Subh Daily nashrining ma’lum qilishicha, ushbu cheklovlar allaqachon ayrim viloyatlarda kuchga kirgan va Aholini ro‘yxatga olish boshqarmasi, Ta’lim vazirligi kabi muassasalarda amalda qo‘llanilmoqda. Tolibon ushbu choralar yordamida ayollarni kiyinish qoidalariga qat’iy rioya qilishga majburlamoqchi.
Biroq bu cheklovlar nafaqat ta’lim va ish imkoniyatlariga, balki tibbiyot kabi muhim sohalarga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. BMTning Afg‘onistonga yordam missiyasi (UNAMA) bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Qunar, Qandahor va Xost viloyatlarida burkasiz ayollarga tibbiy yordam ko‘rsatilmayapti.
Mamlakatda qizlarning yuqori sinflarda va oliy o‘quv yurtlarida o‘qishi taqiqlangan, tibbiyot fakultetlarida o‘qiyotgan talabalarning esa o‘qishni davom ettirishiga ruxsat berilmayapti. Bu esa ayollarning ta’lim olish imkoniyatlarini butunlay yo‘qqa chiqaradi.
Tolibon hokimiyati tomonidan joriy etilgan ushbu qoidalar ayollarning jamiyatdagi ishtirokini keskin cheklamoqda. Avvalgi taqiqlar qatoriga BMT idoralarida ishlash, bog‘lar va dam olish joylariga tashrif buyurish, tibbiy xizmat olish va tijorat sohalarida erkaklar bilan muloqot qilish kabi qoidalar kiradi.
Ushbu cheklovlar nafaqat ijtimoiy, balki iqtisodiy oqibatlarga ham olib kelmoqda. BMT hisob-kitoblariga ko‘ra, ta’lim va ish imkoniyatlaridan deyarli sakkiz ayoldan yettitasi mahrum bo‘lgani sababli, so‘nggi to‘rt yil ichida Afg‘oniston iqtisodiyoti o‘z potentsial o‘sishining qariyb 10 foizini yo‘qotgan.
Tolibon hokimiyatga kelgunga qadar, xususan, 1990-yillarda va undan oldinroq, ayollar ta’lim olish va mehnat faoliyatida faol ishtirok etgan. 1970-yillarda ayollar Afg‘oniston parlamentining 15 foizini, maktab o‘qituvchilarining 70 foizini va davlat xizmatchilarining 50 foizini tashkil qilgan.
Afsuski, bugungi kunda bu ko‘rsatkichlar keskin pasayib, ayollarning jamiyatdagi roli sezilarli darajada cheklangan.

В Афганистане женщинам запретили работать без бурки
В Афганистане согласно новым решениям правительства движения Талибан запрещается женщинам входить в государственные учреждения без бурки. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Hasht-e Subh Daily, эти ограничения уже введены в некоторых провинциях и фактически применяются в таких учреждениях, как Управление регистрации населения и Министерство образования. Талибан стремится с помощью этих мер заставить женщин строго соблюдать правила одежды.
Однако эти ограничения серьезно влияют не только на образование и возможности трудоустройства, но и на такие важные сферы, как медицина. По данным миссии ООН по помощи Афганистану (UNAMA), в провинциях Кунар, Кандагар и Хост женщинам без бурки не оказывается медицинская помощь.
В стране запрещено обучение девушек в старших классах и высших учебных заведениях, а студенткам медицинских факультетов не разрешается продолжать обучение. Это полностью лишает женщин возможности получать образование.
Введённые правительством Талибана правила резко ограничивают участие женщин в жизни общества. К предыдущим запретам относятся работа в учреждениях ООН, посещение парков и мест отдыха, получение медицинских услуг и общение с мужчинами в коммерческих сферах.
Эти ограничения приводят не только к социальным, но и к экономическим последствиям. По подсчётам ООН, из-за того, что почти семь из восьми женщин лишены возможностей образования и работы, экономика Афганистана за последние четыре года потеряла около 10 процентов своего потенциального роста.
До прихода к власти Талибана, особенно в 1990-х годах и ранее, женщины активно участвовали в образовании и трудовой деятельности. В 1970-х годах женщины составляли 15 процентов парламента Афганистана, 70 процентов школьных учителей и 50 процентов государственных служащих.
К сожалению, сегодня эти показатели резко снизились, и роль женщин в обществе значительно ограничена.