Tramp har bir amerikalikka 2000 dollar va’da qildi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp mamlakat bojxona to‘lovlaridan tushayotgan daromadlarni aholi bilan bo‘lishish rejasini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, har bir amerikalik fuqaroga kamida 2000 dollar miqdorida “dividend” to‘lanishi mumkin. Bu haqda Tramp 9-noyabr kuni o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida yozib qoldirgan.
Trampning ta’kidlashicha, AQSh bojxona to‘lovlari orqali trillionlab dollar daromad olmoqda va ushbu mablag‘lar yordamida mamlakatning 37 trillion dollarlik davlat qarzini qisqartirish ham rejalashtirilgan. Shuningdek, u Amerika sanoati tiklanayotganini, zavod va fabrikalar qayta ishga tushayotganini qayd etgan.
Trampning fikricha, yuqori daromadga ega fuqarolar bundan mustasno, har bir amerikalikka kamida 2000 dollarlik to‘lov ajratilishi ko‘zda tutilgan. Biroq, Germaniyaning Dpa axborot agentligi xabar berishicha, Tramp ushbu taklifni ilgari ham bir necha bor tilga olgan, ammo hozirgacha amaliy mexanizm yoki qonunchilik tashabbusi ishlab chiqilmagan.
Mutaxassislar bu bayonotni siyosiy qadam sifatida baholamoqda. Trampning “nolga yaqin inflyatsiya” haqidagi da’volariga qaramay, rasmiy statistikaga ko‘ra, AQShda inflyatsiya darajasi hozirda 3 foiz atrofida.
Bundan tashqari, yirik shaharlarda, jumladan, Nyu-York va Los-Anjelesda uy-joy ijara narxlari hanuz yuqori darajada saqlanib qolmoqda. Moliya bozorlarida ham xavotirlar mavjud.
Xususan, sun’iy intellekt sohasida faoliyat yurituvchi yirik kompaniyalar aksiyalariga nisbatan “investitsiya pufagi” xavfi ortib bormoqda. Bu holat, Dpa agentligi xulosasiga ko‘ra, pensiya jamg‘armalari uchun jiddiy xavf tug‘dirishi mumkin, chunki aholining katta qismi ushbu aksiyalar orqali o‘z kelajagini ta’minlashga harakat qilmoqda.
Tramp esa o‘z chiqishlarida mamlakat iqtisodiy barqarorligini mustahkamlash va amerikalik ishchi tabaqaning manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘yishini ta’kidlamoqda. U bu rejaning asosiy maqsadi “oddiy fuqarolar uchun haqiqiy mukofot yaratish” ekanini qayd etdi.

Трамп пообещал каждому американцу 2000 долларов
Бывший президент США Дональд Трамп объявил о плане распределения доходов от таможенных пошлин страны среди населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому плану, каждому американскому гражданину может быть выплачено не менее 2000 долларов в виде «дивидендов». Об этом Трамп написал 9 ноября на своей странице в социальной сети Truth Social.
По словам Трампа, США получают триллионы долларов дохода от таможенных пошлин, и с помощью этих средств планируется сократить государственный долг страны в размере 37 триллионов долларов. Также он отметил, что американская промышленность восстанавливается, заводы и фабрики возобновляют работу.
По мнению Трампа, за исключением граждан с высоким доходом, каждому американцу предусмотрена выплата не менее 2000 долларов. Однако, как сообщает немецкое информационное агентство Dpa, Трамп уже несколько раз выдвигал это предложение, но до сих пор не разработан практический механизм или законодательная инициатива.
Эксперты оценивают это заявление как политический шаг. Несмотря на утверждения Трампа о «почти нулевой инфляции», официальная статистика показывает, что уровень инфляции в США сейчас составляет около 3 процентов.
Кроме того, в крупных городах, включая Нью-Йорк и Лос-Анджелес, цены на аренду жилья остаются на высоком уровне. На финансовых рынках также сохраняются опасения.
В частности, растет риск «инвестиционного пузыря» в акциях крупных компаний, работающих в сфере искусственного интеллекта. По заключению агентства Dpa, это может представлять серьезную угрозу для пенсионных фондов, поскольку большая часть населения пытается обеспечить свое будущее через эти акции.
Трамп в своих выступлениях подчеркивает укрепление экономической стабильности страны и приоритет интересов американского рабочего класса. Он отметил, что главная цель этого плана — «создать реальное вознаграждение для простых граждан».