Avstraliyada olimlar o‘ziga xos shakli bilan ajralib turuvchi yangi asalarilar turini aniqlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kashfiyot haqida ilmiy jurnallardan biri bo‘lgan *Journal of Hymenoptera Research* xabar berdi. Yangi turga “Megachile Lucifer” nomi berildi.
“Lucifer” so‘zi lotin tilida “yorug‘lik olib keluvchi” degan ma’noni anglatadi. Tadqiqotchilar bu asalarilarni Avstraliyaning Goldfilds hududidagi Bremer tizmasida topishgan.
Ular kamyob yovvoyi gullarni kuzatish jarayonida ushbu yangi turga duch kelishgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, bu asalarilar Pert shahridan taxminan 470 kilometr sharqda joylashgan hududda yashaydi va juda kam uchraydi.
Ajablanarlisi shundaki, bu asalarilarning urg‘ochi vakillarida katta va ko‘zga tashlanadigan shoxlar mavjud. Olimlar bu shoxlarning chang yig‘ish yoki himoya jarayonida yordam berishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Kertin universiteti professori Kit Prendergastning so‘zlariga ko‘ra, ushbu asalarilar turiga nom berishda u Netflix’dagi “Lyutsifer” serialini tomosha qilgan va asalarining tashqi ko‘rinishi serial qahramoniga o‘xshagani uchun shu nomni tanlagan. Olimlarning fikricha, bu kashfiyot mahalliy asalarilarni muhofaza qilish va ularning tabiiy yashash muhitini asrashga e’tibor qaratish zarurligini yana bir bor eslatadi.
Tadqiqotchilar yangi asalarilar turi kamyob gullar bilan bir ekotizimda yashashini ta’kidlashmoqda. Shu sababli, iqlim o‘zgarishi yoki inson faoliyati, xususan, konchilik ishlari bu turning hayotiga jiddiy xavf solishi mumkin.
Professor Prendergast bu kabi turlar yo‘qolib ketayotgan o‘simliklar va butun ekotizim barqarorligida muhim ahamiyatga ega ekanligini qayd etdi. Unga ko‘ra, insoniyat hali o‘rganilmagan ko‘plab turlarni yo‘qotish xavfi ostida yashamoqda.

В Австралии обнаружен новый вид рогатых пчел
В Австралии учёные обнаружили новый вид пчёл, отличающийся своей необычной формой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом открытии сообщил один из научных журналов — *Journal of Hymenoptera Research*. Новому виду дали название «Megachile Lucifer».
Слово «Lucifer» на латыни означает «приносящий свет». Исследователи нашли этих пчёл в районе Голдфилдс в системе Бремер в Австралии.
Они столкнулись с этим новым видом во время наблюдения за редкими дикими цветами. По данным, эти пчёлы обитают примерно в 470 километрах к востоку от города Перт и встречаются очень редко.
Удивительно, что у самок этих пчёл есть большие и заметные рога. Учёные предполагают, что эти рога могут помогать им в сборе пыльцы или в защите.
По словам профессора Кертинского университета Кита Прендергаста, при выборе названия для этого вида он смотрел сериал «Люцифер» на Netflix, и внешний вид пчёл напомнил ему героя сериала, поэтому и выбрал это имя. По мнению учёных, это открытие ещё раз напоминает о необходимости охраны местных пчёл и защиты их естественной среды обитания.
Исследователи подчёркивают, что новый вид пчёл живёт в экосистеме с редкими цветами. Поэтому изменение климата или деятельность человека, особенно горные работы, могут серьёзно угрожать жизни этого вида.
Профессор Прендергаст отметил, что такие виды играют важную роль в сохранении исчезающих растений и устойчивости всей экосистемы. По его словам, человечество живёт под угрозой потери множества ещё не изученных видов.