Fransiyaning g‘arbiy qismida yashovchi 85 yoshli keksalikdagi erkak shifokor qabuliga borish uchun yo‘lga chiqqanida, kutilmaganda 1,5 ming kilometr uzoqlikdagi Xorvatiyagacha yetib borgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Pravilamag" nashri xabar berdi. Shatiyon-syur-Tue qishlog‘ida yashovchi ushbu kishi aslida uyidan 19 kilometr uzoqlikda joylashgan Ervo shaharchasiga borishni rejalashtirgan edi.
Biroq uning avtomobilidagi navigatsiya tizimi — GPS noto‘g‘ri yo‘l ko‘rsatib, uni butun Yevropa bo‘ylab uzoq sayohat qilishga majbur qilgan. Qariya Fransiya va Italiya hududlari orqali harakatlanib, taxminan 20 soat davomida to‘xtovsiz yo‘l bosgan.
Xorvatiya hududiga yetib kelganida, u mehmonxonada to‘xtagan va aynan shu yerda topilgan. Keksaning oilasi uning yo‘qolganini bir necha kundan so‘ng anglab, politsiyaga murojaat qilgan.
Hukumat vakillari harbiy xizmatlar yordami bilan uning telefon geolokatsiyasi orqali joylashuvini aniqlashga muvaffaq bo‘lgan. E’tiborlisi, qariya sog‘lig‘i va xotirasi bilan bog‘liq hech qanday muammoga duch kelmagan.
U sodir bo‘lgan voqeaga o‘zi ham hayratda qolganini aytgan va faqat GPS ko‘rsatmalariga amal qilganini bildirgan. Hozirda uning oilasi Xorvatiyaga yetib borib, keksani uyiga olib ketmoqda.

Ошибка GPS: путешествие 85-летней женщины на 1,5 тысячи км
85-летний мужчина, проживающий на западе Франции, отправился на приём к врачу и неожиданно оказался в Хорватии, в 1,5 тысячи километрах от дома. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание "Pravilamag". Житель деревни Шатьон-сюр-Тюе планировал поехать в городок Эрво, расположенный всего в 19 километрах от его дома.
Однако навигационная система в его автомобиле — GPS — указала неправильный маршрут, заставив его совершить долгое путешествие по всей Европе. Пожилой мужчина проехал через территории Франции и Италии, не останавливаясь примерно 20 часов.
Добравшись до Хорватии, он остановился в гостинице, где и был найден. Семья старика поняла, что он пропал, лишь спустя несколько дней и обратилась в полицию.
Представители властей при помощи военных служб смогли определить его местоположение по геолокации телефона. Примечательно, что у пожилого человека не было проблем со здоровьем и памятью.
Он сам был удивлён произошедшим и заявил, что просто следовал указаниям GPS. В настоящее время его семья уже прибыла в Хорватию, чтобы забрать пожилого мужчину домой.