Bu holat nafaqat oziq-ovqat xavfsizligiga, balki sayyoramiz ekologiyasiga ham jiddiy zarar yetkazmoqda. Ma’lum bo‘lishicha, issiqxona gazlari chiqindilarining qariyb 10 foizi aynan oziq-ovqat isrofi hisobiga to‘g‘ri keladi.
Braziliyaning Belem shahrida o‘tkazilgan iqlim sammitida mutaxassislar bu muammo insoniyat uchun global tahdid ekanini yana bir bor ta’kidlashdi. Ularning fikricha, oziq-ovqat chiqindilariga qarshi kurashish ekologik barqarorlikni ta’minlash va kelajak avlodlarning xavfsizligini saqlashda muhim ahamiyatga ega.
Shu munosabat bilan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Atrof-muhit bo‘yicha dasturi (UNEP) va xalqaro hamkorlar “Oziq-ovqat yo‘qotishlarini kamaytirish” tashabbusini yo‘lga qo‘ydi. Ushbu loyiha 2030 yilga borib oziq-ovqat isrofini ikki baravar qisqartirish, metan gazlari chiqindilarini kamaytirish va ochlik xavfini pasaytirishni maqsad qilgan.
UNEP rahbari Inger Andersenning so‘zlariga ko‘ra, oziq-ovqatni tejash boy va kambag‘al mamlakatlar uchun dolzarb vazifadir. Chunki oziq-ovqatni asrash nafaqat ochlikka qarshi kurashda, balki atmosferaga zararli gazlar chiqishini kamaytirishda ham muhim rol o‘ynaydi.
Global ekologik jamg‘arma tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan yangi dastur mamlakatlar va shaharlar uchun oziq-ovqat isrofini kamaytirish yo‘lida samarali strategiyalar ishlab chiqishda yordam beradi. Shuningdek, rivojlanayotgan davlatlarda sinovdan o‘tgan tajribalarni moslashtirish va kengaytirishga xizmat qiladi.
Mutaxassislarning fikricha, oziq-ovqatni tejash faqat iqtisodiy foyda keltiribgina qolmay, balki insoniyatning mas’uliyatli yondashuvini ham ifodalaydi. Chunki har bir isrof qilingan mahsulot — issiqlikni oshiruvchi gazlar, chiqindilarning ko‘payishi va ochlik muammosining kuchayishi demakdir.
Armaniston Yevropa Ittifoqiga qo'shilish to'g'risidagi qonundan voz kechmaydi
Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan o‘tkazilgan brifingda mamlakatning Yevropa Ittifoqiga qo‘shilish jarayonini boshlash to‘g‘risidagi qonunidan voz kechish niyati yo‘qligini rasman ma’lum qildi.

Пищевые отходы наносят серьезный ущерб экологии
По данным Организации Объединенных Наций, человечество ежегодно тратит впустую более 1 миллиарда тонн продуктов питания. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация наносит серьезный ущерб не только продовольственной безопасности, но и экологии нашей планеты. Известно, что около 10 процентов выбросов парниковых газов приходится именно на пищевые отходы.
На климатическом саммите, прошедшем в городе Белем, Бразилия, специалисты вновь подчеркнули, что эта проблема является глобальной угрозой для человечества. По их мнению, борьба с пищевыми отходами имеет важное значение для обеспечения экологической устойчивости и сохранения безопасности будущих поколений.
В связи с этим Программа Организации Объединенных Наций по окружающей среде (ЮНЕП) и международные партнеры запустили инициативу «Сокращение потерь продуктов питания». Этот проект нацелен к 2030 году вдвое сократить пищевые отходы, уменьшить выбросы метана и снизить риск голода.
По словам главы ЮНЕП Ингер Андерсен, экономия продуктов питания является актуальной задачей как для богатых, так и для бедных стран. Ведь сохранение продуктов играет важную роль не только в борьбе с голодом, но и в снижении выбросов вредных газов в атмосферу.
Новая программа, поддерживаемая Глобальным экологическим фондом, помогает странам и городам разрабатывать эффективные стратегии по сокращению пищевых отходов. Также она способствует адаптации и расширению проверенного опыта в развивающихся странах.
По мнению экспертов, экономия продуктов питания приносит не только экономическую выгоду, но и отражает ответственное отношение человечества. Ведь каждый потраченный впустую продукт означает увеличение парниковых газов, рост отходов и усиление проблемы голода.