Isroil mudofaa vaziri Israel Kats tomonidan bildirilgan qat’iy bayonot xalqaro hamjamiyatda yana munozaralarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirning ta’kidlashicha, Falastin davlatini barpo etishga mutlaqo yo‘l qo‘yilmaydi. Unga ko‘ra, G‘azo hududi butunlay qurolsizlantirilishi va xavfsizlik choralarini kuchaytirish zarur.
Kats bu fikrini Isroil xavfsizligini ta’minlashning asosiy sharti sifatida ko‘rsatdi. Vazirning fikricha, Falastin davlatining tashkil etilishi Isroil uchun doimiy xavf tug‘diradi.
Shu sababli, G‘azoda harbiy salohiyatni to‘liq yo‘q qilish va hududni Isroil tomonidan belgilangan xavfsizlik tizimi orqali nazorat qilish lozim. Ushbu pozitsiya mintaqada barqarorlikni ta’minlash uchun zarur deb topilmoqda.
Mazkur bayonot AQSH va Yevropa Ittifoqi diplomatlari orasida keskin munozaralarga sabab bo‘ldi. G‘arb davlatlarining ko‘pchiligi ikki davlatli yechimni mintaqaviy mojarolarni hal qilishning yagona barqaror yo‘li sifatida qo‘llab-quvvatlamoqda.
Biroq Isroil rasmiylari hozirgi sharoitda xavfsizlikni birinchi o‘ringa qo‘yish zarurligini ta’kidlab, o‘z qarashlarida qat’iy turibdi. Bu masala xalqaro siyosiy maydonda o‘z dolzarbligini saqlab qolmoqda.
Isroil va Falastin o‘rtasidagi mojaro haligacha dunyo hamjamiyatining asosiy e’tibor markazida qolmoqda.

Израиль занимает жесткую позицию против государства Палестина
Жесткое заявление министра обороны Израиля Израэля Каца вызвало новые споры в международном сообществе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра, создание государства Палестина абсолютно недопустимо. По его мнению, сектор Газа должен быть полностью разоружен, а меры безопасности усилены.
Кац представил эту позицию как основной условие обеспечения безопасности Израиля. По мнению министра, создание государства Палестина представляет постоянную угрозу для Израиля.
Поэтому необходимо полностью уничтожить военный потенциал в Газе и контролировать территорию через систему безопасности, установленную Израилем. Эта позиция считается необходимой для обеспечения стабильности в регионе.
Это заявление вызвало острые дискуссии среди дипломатов США и Европейского Союза. Большинство западных стран поддерживают решение о двух государствах как единственный устойчивый путь урегулирования региональных конфликтов.
Однако официальные лица Израиля подчеркивают необходимость ставить безопасность на первое место в нынешних условиях и твердо придерживаются своей позиции. Этот вопрос сохраняет свою актуальность на международной политической арене.