AQSh Rossiya va Eron savdosiga sanksiyalar rejalashtirmoqda
U ushbu tashabbusni ijobiy baholab, "Respublikachilar juda kuchli qonun loyihasini ishlab chiqmoqda", — deya ta’kidladi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, mazkur hujjatga Eron ham kiritilishi rejalashtirilgan.
Rossiya savdo hamkorlariga 500 foizlik bojlar joriy etish g‘oyasi bu yil bahorda senatorlar Lindsi Grexem va Richard Blyumental tomonidan taklif qilingan edi. Yozda senator Grexem AQSh prezidenti mazkur bojlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirgan.
Biroq keyinchalik Tramp 500 foizlik bojlarning zarur emasligini, 100 foizlik bojning o‘zi yetarli ekanini ta’kidladi. Rossiya O‘zbekistonning asosiy savdo hamkorlaridan biri hisoblanadi.
2025 yilning to‘qqiz oyi davomida ikki davlat o‘rtasidagi savdo hajmi 9,4 milliard dollardan oshgan bo‘lsa, o‘tgan yilning shu davrida bu ko‘rsatkich 8,6 milliard dollarni tashkil etgan edi. Shu bilan birga, joriy yilning yanvar-sentabr oylarida O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi savdo hajmi 719,1 million dollarga yetgan, o‘tgan yilning xuddi shu davrida esa bu ko‘rsatkich 681 million dollarni tashkil qilgan.

США планируют санкции против торговли России и Ирана
Президент США Дональд Трамп сообщил, что представители Республиканской партии работают над законопроектом, предусматривающим санкции против торговых партнеров России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он положительно оценил эту инициативу, подчеркнув: «Республиканцы разрабатывают очень сильный законопроект». По словам Трампа, в данный документ также планируется включить Иран.
Идея введения 500-процентных пошлин на торговых партнеров России была предложена весной этого года сенаторами Линдси Грэмом и Ричардом Блюменталем. Летом сенатор Грэм заявил о поддержке этих пошлин президентом США.
Однако позже Трамп подчеркнул, что 500-процентные пошлины не являются необходимыми, достаточно 100-процентных. Россия считается одним из основных торговых партнеров Узбекистана.
За девять месяцев 2025 года объем торговли между двумя странами превысил 9,4 миллиарда долларов, тогда как за аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 8,6 миллиарда долларов. При этом в январе-сентябре текущего года объем торговли между Узбекистаном и США достиг 719,1 миллиона долларов, тогда как за тот же период прошлого года — 681 миллиона долларов.