Bangladesh sobiq bosh vaziriga o‘lim jazosi berildi
Bangladesh sudi mamlakatning sobiq bosh vaziri Sheyx Xasinani insoniyatga qarshi jinoyatlar sodir etganlikda aybdor deb topib, unga o‘lim jazosi hukmini chiqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Sheyx Xasina va uning yaqin hamkorlari 2024 yilda mamlakat bo‘ylab avj olgan ommaviy norozilik namoyishlarini kuch bilan bostirishda aybdor deb topilgan. Ushbu namoyishlar keyinchalik inqilobga aylanib, mamlakatda jiddiy siyosiy inqirozga olib kelgan.
Sheyx Xasina o‘zining 15 yillik boshqaruvi davomida avtoritar siyosat yuritgan va bu davrda ko‘plab qonli hodisalar yuz bergan. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, uning boshqaruvi davridagi qatag‘onlar natijasida taxminan 1400 nafar fuqaro halok bo‘lgan.
Sud jarayoni bir necha oy davom etgan va ko‘plab guvohlarning masofadan turib bergan ko‘rsatmalari tinglangan. Guvohlar Sheyx Xasinani norozilik bildirgan fuqarolarni ommaviy ravishda yo‘q qilishga buyruq berganlikda ayblagan.

Бывшему премьер-министру Бангладеш вынесен смертный приговор
Суд Бангладеш признал бывшего премьер-министра страны Шейх Хасину виновной в совершении преступлений против человечности и вынес ей смертный приговор. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что Шейх Хасина и её ближайшие соратники были признаны виновными в жестоком подавлении массовых протестов по всей стране в 2024 году. Эти протесты впоследствии переросли в революцию и привели к серьёзному политическому кризису в стране.
Во время своего 15-летнего правления Шейх Хасина проводила авторитарную политику, в период которой произошло множество кровавых событий. По данным Организации Объединённых Наций, в результате репрессий во время её правления погибло около 1400 граждан.
Судебный процесс длился несколько месяцев, в ходе которого были заслушаны показания множества свидетелей, дававших свидетельства дистанционно. Свидетели обвиняли Шейх Хасину в приказе массового уничтожения протестующих граждан.
После свержения правительства Шейх Хасина бежала в Индию, где получила убежище. Она не признаёт приговор суда и отвергает все обвинения.