Rossiyada qo‘poruvchilik uchun jazolar kuchaytirildi
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin qo‘poruvchilikka qarshi javobgarlikni kuchaytiruvchi yangi qonunni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda BBC xabar berdi. Mazkur qonunga ko‘ra, endilikda qo‘poruvchilik bilan bog‘liq jinoyatlar uchun javobgarlik 14 yoshdan boshlanadi.
Qonunda voyaga yetmaganlarni bunday jinoyatlarga undash yoki ularga jalb qilish uchun umrbod ozodlikdan mahrum etish jazosi belgilangan. Manbalarning ma’lumotiga ko‘ra, ushbu o‘zgarishlar qo‘poruvchilik bo‘yicha jazolarni Rossiyaning amaldagi terrorizmga oid qonunchiligiga tenglashtiradi.
Jumladan, shartli jazo belgilash imkoniyati bekor qilinadi, jazoni eng past ko‘rsatkichdan kam belgilash taqiqlanadi va mahkumlar o‘z jazolarining kamida 75 foizini o‘tamay turib shartli ravishda ozod qilinishi mumkin bo‘lmaydi. Yangi qonun Rossiyada qo‘poruvchilikka qarshi kurashni yanada kuchaytirish va bu turdagi jinoyatlarning oldini olishni ko‘zda tutadi.

В России ужесточили наказания за хулиганство
Президент России Владимир Путин подписал новый закон, ужесточающий ответственность за поджоги. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает BBC. Согласно этому закону, теперь ответственность за преступления, связанные с поджогами, наступает с 14 лет.
В законе предусмотрено пожизненное лишение свободы за вовлечение несовершеннолетних в такие преступления или подстрекательство к ним. По данным источников, эти изменения приравнивают наказания за поджоги к действующему в России законодательству по борьбе с терроризмом.
В частности, отменяется возможность условного наказания, запрещается назначать наказание ниже минимального уровня, а осужденные не смогут быть условно освобождены, не отбыв не менее 75 процентов срока. Новый закон направлен на усиление борьбы с поджогами в России и предотвращение подобных преступлений.