Avstraliyada 69 maktab asbest sabab yopildi
69 ta maktabda asbest moddasi aniqlangani sababli ular vaqtincha yopildi. Ushbu zararli modda bolalar orasida ommalashgan qum qal’a to‘plamlari va rangli sehrli qumlarda topilgani ma’lum qilindi.
ABC telekanalining xabar berishicha, asbest izlari Kmart va Target do‘konlarida sotiladigan sehrli qum mahsulotlarida aniqlangach, xavotir yanada kuchaydi. Rasmiylarning ta’kidlashicha, bu o‘yinchoqlar maktablarda kutilganidan ko‘ra ko‘proq ishlatilgan.
Hozirda yopilgan maktablarda keng miqyosli tekshiruv ishlari olib borilmoqda. Maktab xodimlari va ko‘ngillilar sinf xonalari, yo‘laklar va omborlarni ko‘zdan kechirib, rangli qum qoldiqlarini izlamoqda.
Topilgan barcha namunalar maxsus xaritaga qayd etilmoqda. Tekshiruv jarayonlari bir necha kun davom etishi kutilmoqda.
Mutaxassislar o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash birinchi galdagi vazifa ekanini alohida ta’kidlamoqda. Mazkur voqea bolalar salomatligi va maktablarda xavfsizlikni ta’minlash masalalariga jiddiy e’tibor qaratish lozimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В Австралии 69 школ были закрыты из-за асбеста
69 школ были временно закрыты из-за обнаружения асбеста. Сообщается, что этот вредный материал был найден в популярных среди детей наборах песочных замков и цветных волшебных песках.
По информации телеканала ABC, тревога усилилась после того, как следы асбеста были обнаружены в продуктах с волшебным песком, продаваемых в магазинах Kmart и Target. Представители официальных органов отметили, что эти игрушки использовались в школах больше, чем ожидалось.
В настоящее время в закрытых школах проводится масштабная проверка. Сотрудники школ и волонтеры осматривают классы, коридоры и склады в поисках остатков цветного песка.
Все найденные образцы фиксируются на специальной карте. Ожидается, что проверка продлится несколько дней.
Специалисты особо подчеркивают, что обеспечение безопасности учащихся является первоочередной задачей. Этот инцидент вновь показывает необходимость серьезного внимания к вопросам здоровья детей и безопасности в школах.