Ukraina ATACMS raketalari bilan Rossiya obyektlariga zarba berdi
Bu holat Kiyevning harbiy salohiyati sezilarli darajada kengayganini yana bir bor tasdiqlaydi. Dastlab, Ukraina AQSH tomonidan yetkazib berilgan bu ilg‘or raketa tizimlarini Rossiya hududida qo‘llash haqida ochiq gapirmagan edi.
Chunki 2023 yilda ushbu qurollar yetkazib berilgan bo‘lsa-da, o‘sha davrdagi ma’muriy cheklovlar ularning faqat Ukraina hududida qo‘llanishiga ruxsat bergan edi. Biroq 2024 yil noyabrida AQSH prezidenti lavozimida bo‘lgan Jo Bayden ushbu cheklovlarni bekor qildi.
Bu qaror keyinchalik uning vorisi Donald Tramp tomonidan tanqid qilindi. Ammo bu o‘zgarish Ukraina uchun strategik ahamiyat kasb etdi.
Endi Ukraina raqibning chuqur hududlarida joylashgan obyektlarga ham zarba bera oladigan imkoniyatga ega bo‘ldi. 18-noyabrda amalga oshirilgan hujumlar ushbu yangi siyosiy-harbiy sharoitning amaliy ifodasi sifatida ko‘rilmoqda.
Tahlilchilarning fikricha, ATACMS raketalarining qo‘llanilishi harbiy frontdagi vaziyatga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Ushbu tizimlar uzoq masofa, yuqori aniqlik va kuchli zarba quvvati bilan ajralib turadi.
Shu bilan birga, aniq obyektlar nomlarining oshkor qilinmagani Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi informatsion kurashning yangi bosqichi sifatida talqin qilinmoqda. Xulosa qilib aytganda, Ukraina tomonidan qo‘llangan bunday strategik qadamlar nafaqat harbiy frontdagi vaziyatni, balki Vashington bilan hamkorlikning yangi bosqichini ham namoyon etmoqda.

Украина нанесла удар по объектам России ракетами ATACMS
18 ноября 2024 года Вооружённые силы Украины запустили дальнобойные ракеты ATACMS, предоставленные США, и нанесли точные удары по нескольким военным объектам на территории России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальное заявление по этому поводу сделало Главное управление Вооружённых сил Украины. Хотя в заявлении не раскрывались конкретные объекты, по которым был нанесён удар, Украина подчеркнула, что продолжит использовать такие современные системы вооружения.
Этот факт вновь подтверждает значительное расширение военного потенциала Киева. Изначально Украина не говорила открыто о применении этих передовых ракетных систем, поставленных США, на территории России.
Поскольку хотя оружие было поставлено в 2023 году, административные ограничения того времени разрешали их использование только на территории Украины. Однако в ноябре 2024 года президент США Джо Байден отменил эти ограничения.
Это решение позже подверглось критике со стороны его преемника Дональда Трампа. Тем не менее, эти изменения приобрели стратегическое значение для Украины.
Теперь Украина получила возможность наносить удары по объектам, расположенным в глубине территории противника. Удары, проведённые 18 ноября, рассматриваются как практическое выражение новых политико-военных условий.
По мнению аналитиков, применение ракет ATACMS может значительно повлиять на ситуацию на военном фронте. Эти системы отличаются большой дальностью, высокой точностью и мощной ударной силой.
В то же время нераскрытие названий конкретных объектов рассматривается как новый этап информационной борьбы между Россией и Украиной. В заключение, такие стратегические шаги, предпринятые Украиной, демонстрируют не только изменения на военном фронте, но и новый этап сотрудничества с Вашингтоном.
Ожидается, что геополитические последствия этого процесса станут ещё более очевидными в ближайшем будущем.