Tramp ma’muriyati Ukrainadagi urushni to‘xtatmoqchi
AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Ukraina bo‘yicha urushni to‘xtatishga qaratilgan maxfiy diplomatik tashabbusni ishga tushirgani haqida yangi ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nufuzli Axios portali xabariga ko‘ra, ushbu reja Rossiya prezidenti bilan yashirin muzokaralar o‘tkazish orqali amalga oshirilmoqda. Muzokaralarda ikki davlatning yuqori lavozimli vakillari faol ishtirok etmoqda.
Manbalarga ko‘ra, Tramp ma’muriyati tomonidan ishlab chiqilgan 28 bandlik maxsus tinchlik rejasi bosqichma-bosqich mojaroni bartaraf etishga qaratilgan. Ushbu hujjatda to‘rt asosiy yo‘nalish belgilangan: Ukrainada barqaror tinchlikni ta’minlash, xavfsizlik uchun yangi mexanizmlarni joriy etish, Yevropada xavfsizlik arxitekturasini qayta ko‘rib chiqish va AQShning Rossiya hamda Ukraina bilan diplomatik aloqalarini yangilash.
Trampning maxsus vakili Stiven Uitkoff ushbu reja bo‘yicha faol ish olib bormoqda. U yaqinda Rossiya prezidenti vakili Kirill Dmitriyev bilan bir necha uchrashuv o‘tkazgan.
Dmitriyev 24–26-oktyabr kunlari Mayamiga tashrif buyurib, Uitkoff va Tramp jamoasi bilan uch kun davomida yopiq muzokaralar olib borgan. Dmitriyev o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida bu uchrashuvlarni “samarali va tinchlik yo‘lida yangi bosqich” sifatida baholagan.
Muzokaralarda iqtisodiy hamkorlik va savdo masalalari ham muhokama qilingan. Shu bilan birga, Axios portali tinchlik rejasining batafsil tafsilotlari hozircha ochiqlanmagani, ayniqsa Ukraina hududlari bo‘yicha masalalar sir saqlanayotganini qayd etadi.
Ammo Rossiya va AQSh o‘rtasida yaqin orada mahkumlar almashinuvi imkoniyati ham ko‘rib chiqilayotgani haqida xabarlar mavjud. Mutaxassislarning fikricha, bu jarayon AQShning yangilangan tashqi siyosat strategiyasining bir qismi bo‘lib, Tramp ma’muriyatining diplomatik harakatlari yangi bosqichni boshlab berishi mumkin.
Vashington va Moskva o‘rtasidagi bunday muloqot Ukraina atrofidagi mojaroni hal qilishda muhim o‘rin tutishi kutilmoqda.

Администрация Трампа хочет остановить войну в Украине
Появились новые данные о том, что администрация бывшего президента США Дональда Трампа запустила секретную дипломатическую инициативу, направленную на прекращение войны в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации авторитетного портала Axios, данный план реализуется через тайные переговоры с президентом России. В переговорах активно участвуют высокопоставленные представители двух стран.
По данным источников, специальный мирный план из 28 пунктов, разработанный администрацией Трампа, направлен на поэтапное разрешение конфликта. В документе выделены четыре основных направления: обеспечение устойчивого мира в Украине, внедрение новых механизмов безопасности, пересмотр архитектуры безопасности в Европе и обновление дипломатических отношений США с Россией и Украиной.
Специальный представитель Трампа Стивен Уиткофф активно работает над этим планом. Недавно он провел несколько встреч с представителем президента России Кириллом Дмитриевым.
Дмитриев с 24 по 26 октября посетил Майами, где в течение трех дней вел закрытые переговоры с Уиткоффом и командой Трампа. В своей странице в социальной сети Дмитриев охарактеризовал эти встречи как «эффективные и новый этап на пути к миру».
На переговорах также обсуждались вопросы экономического сотрудничества и торговли. При этом портал Axios отмечает, что подробности мирного плана пока не раскрываются, особенно вопросы, касающиеся территорий Украины, остаются в секрете.
Однако имеются сообщения о том, что в ближайшее время рассматривается возможность обмена заключенными между Россией и США. По мнению экспертов, этот процесс является частью обновленной стратегии внешней политики США, и дипломатические усилия администрации Трампа могут положить начало новому этапу.
Ожидается, что такой диалог между Вашингтоном и Москвой сыграет важную роль в разрешении конфликта вокруг Украины.