Germaniyaning Gamburg shahar sudi rossiyalik tadbirkor Alisher Usmonov va uning singlisi Saodat Narziyevaga qarshi ilgari surilgan ayblovlarni asossiz deb topdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Usmonovning advokati Yoaxim Shtaynxefel ma’lum qildi. Sud qaroriga ko‘ra, Germaniya fuqarosi Facebook ijtimoiy tarmog‘ida Alisher Usmonov o‘z mablag‘larini Shveytsariyadagi bank hisobida yashirib, ularni singlisi Saodat Narziyeva nomiga rasmiylashtirganini iddao qilgan.
Biroq sud ushbu da’volar haqiqatga mos emasligini tasdiqladi. Advokatning so‘zlariga ko‘ra, sud Usmonov va uning qarindoshlariga nisbatan bildirilgan ayblovlar faktlar bilan tasdiqlanmaganini yana bir bor qayd etdi.
Shuningdek, Yevropa Ittifoqi Saodat Narziyevani sanksiyalar ro‘yxatidan chiqarib, uni noto‘g‘ri kiritilganligi uchun kechirim so‘radi. Tadbirkorning vakillari 2022 yilda tarqatilgan shunga o‘xshash asossiz ma’lumotlar Yevropa Ittifoqi va Buyuk Britaniya tomonidan Saodat Narziyevaga nisbatan sanksiyalar joriy etilishiga olib kelganini ma’lum qilishdi.
Joriy yilning sentabr oyida Facebookda yana bir bor Saodat Narziyeva "Credit Suisse" bankidagi hisoblarning manfaatdori ekanligi haqida yolg‘on ma’lumot tarqatilgan. Biroq sud bu da’volarni asossiz deb topib, bunday ma’lumotlarni tarqatishni taqiqladi.
Ushbu taqiqni buzish 250 ming yevrogacha jarima yoki ma’muriy qamoq jazosi bilan jazolanishi mumkin.

Германский суд подтвердил невиновность Алишера Усманова
Гамбургский суд Германии признал необоснованными обвинения, выдвинутые против российского предпринимателя Алишера Усманова и его сестры Саодат Нарзиевой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил адвокат Усманова Йоахим Штайнхефель. Согласно решению суда, гражданин Германии утверждал в социальной сети Facebook, что Алишер Усманов якобы скрывал свои средства на банковском счёте в Швейцарии и оформлял их на имя своей сестры Саодат Нарзиевой.
Однако суд подтвердил, что эти утверждения не соответствуют действительности. По словам адвоката, суд ещё раз отметил, что обвинения в адрес Усманова и его родственников не подтверждены фактами.
Кроме того, Европейский союз исключил Саодат Нарзиеву из списка санкций и извинился за её ошибочное включение. Представители предпринимателя сообщили, что подобная необоснованная информация, распространённая в 2022 году, привела к введению санкций против Саодат Нарзиевой со стороны Европейского союза и Великобритании.
В сентябре текущего года в Facebook вновь была распространена ложная информация о том, что Саодат Нарзиева является выгодоприобретателем счетов в банке "Credit Suisse". Однако суд признал эти обвинения необоснованными и запретил распространение такой информации.