Ukrainadagi yangi korrupsiya inqirozi mamlakat uchun jiddiy muammolarni keltirib chiqarmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, Yevropa Ittifoqida Viktor Orbanning keskin pozitsiyasi yana namoyon bo‘lib, u Kiyevga yordamni vaqtincha to‘xtatishga chaqirmoqda. AQSHda esa Ukrainaga harbiy va moliyaviy yordamni tanqid qiluvchilar ovozi kuchaymoqda.
Prezident Vladimir Zelenskiy hattoki urush boshlanganidan beri bunday murakkab vaziyatga tushmagandi. Bugungi mojaro fonida Zelenskiyning prezidentlikdan oldin korrupsiya haqidagi tanqidiy chiqishlari yana kun tartibiga chiqdi.
Bu holat uning atrofidagi vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda. Xususan, 2019-yilda prezidentlik saylovlari arafasida korrupsiya bilan bog‘liq yirik mojaro yuzaga kelgan edi.
O‘sha paytda Ukraina armiyasi uchun olingan texnikalardan pul o‘marishda Petro Poroshenkoning yaqin hamkori Oleg Gladkovskiy (avvalgi familiyasi Svinarchuk) ayblangan edi. Zelenskiy ushbu mojaro orqali siyosiy raqibini tanqid ostiga olib, katta ommaga tanildi.
Bugungi vaziyat esa o‘sha davrdagidan ko‘ra murakkabroq. Zelenskiyning yaqin do‘sti Mindich bilan bog‘liq korrupsiya ayblovlari katta shov-shuvga sabab bo‘ldi.
Bu mojaro Zelenskiy uchun jiddiy sinov bo‘lishi mumkin. Urush sharoitida bunday holatlar mamlakatning xalqaro maydondagi nufuziga ham salbiy ta’sir ko‘rsatishi aniq.
Zelenskiy uchun bu vaziyatdan chiqishning yagona yo‘li — aybdorlarni qat’iy jazolash va jarayonlarni oshkora o‘tkazish. Aks holda, nafaqat uning obro‘si, balki Ukraina davlatining xalqaro maydondagi pozitsiyasi ham xavf ostida qolishi mumkin.
Endi barcha narsa Zelenskiyning keyingi haftalardagi harakatlariga bog‘liq. U davlat manfaatlarini saqlagan holda bu inqirozdan chiqib keta oladimi?

Зеленский перед кризисом коррупции: испытательные моменты
Новый коррупционный кризис в Украине вызывает серьезные проблемы для страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, в Европейском Союзе вновь проявилась резкая позиция Виктора Орбана, который призывает временно приостановить помощь Киеву. В США же усиливаются голоса критиков военной и финансовой помощи Украине.
Президент Владимир Зеленский даже с начала войны не сталкивался с такой сложной ситуацией. На фоне сегодняшнего конфликта вновь в повестку дня вышли его критические высказывания о коррупции до президентства.
Это усугубляет ситуацию вокруг него. В частности, в 2019 году накануне президентских выборов возник крупный коррупционный скандал.
Тогда обвинения в хищении средств при закупке техники для украинской армии предъявлялись близкому соратнику Петра Порошенко Олегу Гладковскому (ранее Свинарчук). Зеленский через этот скандал критиковал своего политического соперника и стал широко известен.
Сегодняшняя ситуация еще более сложная, чем тогда. Обвинения в коррупции, связанные с близким другом Зеленского Миндичем, вызвали большой резонанс.
Этот скандал может стать серьезным испытанием для Зеленского. В условиях войны такие случаи явно негативно влияют на международный авторитет страны.
Единственный выход для Зеленского из этой ситуации — строго наказать виновных и проводить процессы прозрачно. В противном случае под угрозой окажутся не только его репутация, но и позиции Украины на международной арене.
Теперь все зависит от действий Зеленского в ближайшие недели. Сможет ли он, сохраняя интересы государства, выйти из этого кризиса?