AQSH tinchlik rejasi: Kiyev va Moskva pozitsiyalari qanday?
Vashington, Kiyev va Moskva o‘rtasida yangi “tinchlik rejasi” bo‘yicha muhokamalar kuchaymoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livittning ma’lum qilishicha, Donald Tramp tomonidan taklif qilingan hujjat har ikki tomon uchun maqbul bo‘lishi rejalashtirilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu reja bir oydan beri maxfiy ishlab chiqilmoqda.
Muhokamalarda AQSH prezidenti maxsus vakili Stiv Uitkoff va davlat kotibi Marko Rubio faol ishtirok etgan. Ular Ukraina va Rossiya bilan bevosita muloqot qilib, tomonlarning pozitsiyalarini o‘rgangan.
Biroq reja hali yakuniy ko‘rinishini olmagan, shuning uchun hujjatning to‘liq tafsilotlari oshkor etilmagan. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy o‘zining videomurojaatida AQSH va Ukraina jamoalari urushni tugatish uchun zarur bandlar ustida ishlashni davom ettirayotganini aytdi.
Shuningdek, AQSH armiyasi vaziri Deniyel Driskoll 20-noyabr kuni Kiyevda Zelenskiy bilan uchrashib, rejaning nusxasini topshirgani ma’lum qilingan. Zelenskiyning idorasi ma’lumotiga ko‘ra, uchrashuvda Ukraina uchun muhim bo‘lgan tamoyillar muhokama qilingan.
Prezident har bir band adolatli va mamlakat manfaatlariga mos bo‘lishi kerakligini ta’kidlagan. Kiyevning pozitsiyasi aniq: urushni to‘xtatish mumkin, lekin bu Ukraina suverenitetiga zid kelmasligi lozim.
Shu bilan birga, Oliy Rada deputati Aleksey Goncharenko Tramp ma’muriyatining 28 banddan iborat tinchlik rejasi borligini ommaga e’lon qildi. Bir nechta ukrain ommaviy axborot vositalari ham hujjatni chop etdi, lekin Vashington tomonidan bu ma’lumot rasmiy ravishda tasdiqlanmagan.
Hujjatning haqiqiyligi hozircha noma’lum, ammo u jamiyatda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Hozirgi vaziyatda asosiy savol — AQSH, Ukraina va Rossiya o‘rtasida qanday siyosiy kelishuv muhokama qilinayotgani va bu kelishuv amalda qanday amalga oshirilishi mumkinligida.
Vashington “mo‘tadil” deb baholagan hujjat Ukrainada turlicha munosabatlarga sabab bo‘lmoqda, shu bois bu mavzu xalqaro maydonda ham jiddiy bahslarga sabab bo‘lishi kutilmoqda. Kelgusi haftalarda ushbu masala yanada dolzarblashishi va urushning keyingi bosqichiga ta’sir qilishi mumkin.

План мира США: какие позиции у Киева и Москвы?
По словам пресс-секретаря Белого дома Кэролайн Ливитт, документ, предложенный Дональдом Трампом, планируется сделать приемлемым для обеих сторон. По её словам, этот план разрабатывается в тайне уже месяц.
В обсуждениях активно участвовали специальный представитель президента США Стив Уиткофф и госсекретарь Марко Рубио. Они вели прямые переговоры с Украиной и Россией, изучая позиции сторон.
Однако план ещё не получил окончательной формы, поэтому полные детали документа не раскрываются. Президент Украины Владимир Зеленский в своём видеообращении заявил, что команды США и Украины продолжают работать над необходимыми пунктами для прекращения войны.
Также стало известно, что министр армии США Дэниел Дрисколл 20 ноября встретился в Киеве с Зеленским и передал копию плана. По информации офиса Зеленского, на встрече обсуждались принципы, важные для Украины.
Президент подчеркнул, что каждый пункт должен быть справедливым и соответствовать интересам страны. Позиция Киева ясна: войну можно остановить, но это не должно противоречить суверенитету Украины.
Вместе с тем депутат Верховной Рады Алексей Гончаренко обнародовал, что у администрации Трампа есть план мира из 28 пунктов. Несколько украинских СМИ также опубликовали документ, однако Вашингтон официально эту информацию не подтвердил.
Подлинность документа пока неизвестна, но он вызвал большой интерес в обществе. В текущей ситуации главный вопрос — какие политические соглашения обсуждаются между США, Украиной и Россией и как эти соглашения могут быть реализованы на практике.
Документ, который Вашингтон оценивает как «умеренный», вызывает разные реакции в Украине, поэтому ожидается, что эта тема станет предметом серьёзных дискуссий и на международной арене. В ближайшие недели этот вопрос может стать ещё более актуальным и повлиять на следующий этап войны.