Zelenskiy AQSH tinchlik tashabbusini ko‘rib chiqmoqda
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Amerika tomonidan taklif etilgan Rossiya bilan urushni to‘xtatishga qaratilgan yangi diplomatik tashabbusni ko‘rib chiqishga rozilik bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotni davlat rahbarining matbuot xizmati 20-noyabr kuni e’lon qildi. Zelenskiyga ko‘ra, taklif qilingan yo‘l xaritasi Ukraina uchun muhim bo‘lgan bir qator tamoyillarni o‘z ichiga oladi va ushbu asoslarda AQSH bilan hamkorlik qilishga kelishib olingan.
Prezident ofisi bergan bayonotga ko‘ra, Zelenskiy xalq manfaatlarini inobatga olgan holda asosiy yo‘nalishlarni belgilab oldi va uchrashuv yakunida urushni tugatishga xizmat qiladigan masalalar bo‘yicha ish olib borishga kelishildi. Zelenskiy yaqin kunlarda AQSH prezidenti bilan ham muloqot qilib, tinchlikka erishish uchun zarur shartlarni muhokama qilishni rejalashtirmoqda.
20-noyabr kuni Zelenskiy AQSH Qurolli Kuchlarining yuqori martabali harbiy delegatsiyasini qabul qildi. Delegatsiyaga AQSH armiyasi vaziri Den Driskoll boshchilik qilgan.
Matbuotda amerikalik harbiylar Zelenskiyni Vashington tomonidan taklif etilgan tinchlik rejasiga ko‘ndirish uchun bosim o‘tkazishi mumkinligi haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Hozirda AQSHning tinchlik rejasi rasman e’lon qilinmagan bo‘lsa-da, uning asosiy konturlari OAV orqali oshkor qilindi.
G‘arb nashrlariga ko‘ra, Vashington Ukrainadan sharqiy hududlarning ayrim qismlaridan vaqtincha voz kechishni, qurolli kuchlarni qisqartirishni va ba’zi harbiy tizimlardan foydalanishni to‘xtatishni talab qilmoqda. Shuningdek, The Telegraph nashri Rossiya Donbassni nazorat qilishi evaziga Ukrainaga kompensatsiya to‘lashi mumkinligini ham ta’kidladi.
Reuters axborotiga ko‘ra, AQSH prezidenti ma’muriyati Zelenskiyga 28 banddan iborat yangi tinchlik rejasini taqdim etgan. Bu hujjatda Ukraina uchun tinchlikni ta’minlash, xavfsizlikni mustahkamlash, Yevropadagi barqarorlikni qo‘llab-quvvatlash va Moskva hamda Kiyev o‘rtasida yangi diplomatik munosabatlarni shakllantirish kabi yo‘nalishlar ko‘zda tutilgan.
Shu bilan birga, AQSH va Rossiya o‘rtasida Ukraina masalasida maxfiy muzokaralar o‘tayotgani haqida ham xabarlar paydo bo‘ldi. Ushbu muzokaralarda Ukraina va Yevropa Ittifoqi davlatlari ishtirok etmagani qayd etilgan.
Berlin va Bryussel esa bunday tashabbuslarga Kiyev va Yevropa Ittifoqini ham jalb qilish zarurligini ta’kidlamoqda. Xulosa qilib aytganda, Kiyevda davom etayotgan bu jarayon nafaqat Ukraina, balki butun Yevropa xavfsizligi uchun muhim ahamiyatga ega.
Prezident Zelenskiy esa barcha qarorlar xalq manfaatlariga mos bo‘lishi kerakligini alohida ta’kidladi.

Зеленский рассматривает инициативу США по миру
Президент Украины Владимир Зеленский согласился рассмотреть новую дипломатическую инициативу, предложенную Америкой, направленную на прекращение войны с Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта информация была опубликована пресс-службой главы государства 20 ноября. По словам Зеленского, предложенная дорожная карта включает ряд принципов, важных для Украины, и на этой основе достигнуто соглашение о сотрудничестве с США.
В заявлении офиса президента говорится, что Зеленский, учитывая интересы народа, определил основные направления, и по итогам встречи было решено работать над вопросами, способствующими завершению войны. В ближайшие дни Зеленский планирует также провести переговоры с президентом США для обсуждения необходимых условий достижения мира.
20 ноября Зеленский принял высокопоставленную военную делегацию Вооружённых сил США. Делегацию возглавлял министр армии США Ден Дрисколл.
В СМИ появились сообщения о том, что американские военные могут оказывать давление на Зеленского с целью убедить его принять предложенный Вашингтоном план мира. Хотя план мира США официально не был объявлен, его основные контуры были раскрыты через СМИ.
По данным западных изданий, Вашингтон требует от Украины временно отказаться от части восточных территорий, сократить вооружённые силы и прекратить использование некоторых военных систем. Также издание The Telegraph отметило, что Россия может контролировать Донбасс в обмен на компенсации Украине.
По информации агентства Reuters, администрация президента США представила Зеленскому новый план мира из 28 пунктов. В документе предусмотрены направления по обеспечению мира для Украины, укреплению безопасности, поддержке стабильности в Европе и формированию новых дипломатических отношений между Москвой и Киевом.
Кроме того, появились сообщения о тайных переговорах между США и Россией по украинскому вопросу. Отмечается, что в этих переговорах не участвовали Украина и государства Европейского Союза.
Берлин и Брюссель подчеркивают необходимость привлечения Киева и Европейского Союза к таким инициативам. В итоге, продолжающийся в Киеве процесс имеет важное значение не только для Украины, но и для безопасности всей Европы.