Yamaykada to‘fon ortidan leptospiroz tarqalmoqda
Reuters agentligi xabariga ko‘ra, bu holat mamlakatda jiddiy epidemiologik vaziyatni yuzaga keltirdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, kasallik tufayli hozirga qadar olti kishi hayotdan ko‘z yumgan.
28-oktyabr kuni 5-toifali “Melissa” to‘foni Karib dengizidagi Yamayka oroliga kuchli yomg‘ir va shamol bilan yopirilgan. Yomg‘irlar natijasida 76 santimetrgacha suv to‘plangan, bu esa katta toshqinlar va yer ko‘chkilariga sabab bo‘ldi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, suvning ifloslanishi infeksiya tarqalishi uchun qulay sharoit yaratgan. Yamayka Sog‘liqni saqlash vaziri Kristofer Tuftonning ma’lum qilishicha, 30-oktyabrdan 20-noyabrgacha bo‘lgan davrda leptospirozga chalinish bo‘yicha 9 ta tasdiqlangan va 28 ta gumon qilingan holat qayd etilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, vaziyat tobora og‘irlashib bormoqda. Leptospiroz kasalligi ko‘pincha kemiruvchilar peshobi bilan bulg‘angan suv yoki tuproq orqali yuqadi.
Infeksiya inson organizmiga teridagi jarohatlar, shuningdek, ko‘z, og‘iz va burun shilliq qavatlari orqali kiradi. Kasallik dastlab grippga o‘xshash belgilarga ega bo‘lib, isitma, mushaklar va bosh og‘rig‘i bilan boshlanadi.
Biroq vaqt o‘tishi bilan buyrak yetishmovchiligi, jigar shikastlanishi va boshqa og‘ir asoratlar yuzaga kelishi mumkin. Tuftonning ta’kidlashicha, epidemiya to‘fon natijasida yuzaga kelgan suv bosish va ifloslanish oqibatida tarqalgan.
Aholi suv bosgan hududlarda iflos suv va tuproq bilan bevosita aloqada bo‘lgani infeksiya xavfini oshirgan. Vazirlik eng katta xavf ostidagi toifalarni quyidagicha belgiladi: suv bosgan hududlarda yashovchilar, dehqon va fermerlar, tozalash hamda qutqaruv ishlarida ishtirok etayotgan xodimlar, favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari va ko‘ngillilar.
Yamayka hukumati hisob-kitoblariga ko‘ra, “Melissa” to‘foni mamlakatga qariyb 10 milliard dollarlik iqtisodiy zarar yetkazgan. Bu zarar asosan turizm va qishloq xo‘jaligi sohalariga tegishli bo‘lib, 200 mingdan ortiq bino shikastlangan.

В Ямайке после урагана распространяется лептоспироз
В Ямайке после сильного природного бедствия – урагана «Мелисса», произошедшего в конце октября, быстро распространяется инфекционное заболевание лептоспироз. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Reuters, эта ситуация вызвала серьёзную эпидемиологическую обстановку в стране. Согласно официальным данным, из-за болезни уже скончались шесть человек.
28 октября ураган 5-й категории «Мелисса» обрушился на остров Ямайка в Карибском море с сильными дождями и ветром. В результате осадков уровень воды достиг 76 сантиметров, что вызвало крупные наводнения и оползни.
По словам специалистов, загрязнение воды создало благоприятные условия для распространения инфекции. Министр здравоохранения Ямайки Кристофер Тафтон сообщил, что в период с 30 октября по 20 ноября зарегистрировано 9 подтверждённых и 28 подозреваемых случаев лептоспироза.
По его словам, ситуация продолжает ухудшаться. Лептоспироз часто передаётся через воду или почву, загрязнённые мочой грызунов.
Инфекция проникает в организм человека через раны на коже, а также через слизистые оболочки глаз, рта и носа. Заболевание первоначально проявляется симптомами, похожими на грипп, включая лихорадку, мышечные и головные боли.
Однако со временем могут развиться почечная недостаточность, повреждение печени и другие серьёзные осложнения. Тафтон подчеркнул, что эпидемия распространилась вследствие затопления и загрязнения воды, вызванных ураганом.
Контакт населения с загрязнённой водой и почвой в затопленных районах увеличил риск заражения. Министерство определило группы наибольшего риска: жители затопленных территорий, фермеры и сельскохозяйственные работники, сотрудники, участвующие в очистке и спасательных работах, работники службы чрезвычайных ситуаций и волонтёры.
По оценкам правительства Ямайки, ураган «Мелисса» нанес экономический ущерб стране почти в 10 миллиардов долларов. Этот ущерб в основном затронул сферы туризма и сельского хозяйства, было повреждено более 200 тысяч зданий.
Пока неизвестно, насколько широко распространится эпидемия, однако правительство принимает все меры для ограничения распространения болезни.