Jenevada Ukraina uchun yangi tinchlik rejasi tuzildi
Ukrainadagi urushni tugatish maqsadida AQSh va Ukraina rasmiylari Jenevada 24-noyabrga o‘tar kechasi muzokaralar o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv natijasida yangilangan tinchlik rejasi tayyorlanganligi e’lon qilindi. Qo‘shma bayonotda Ukraina suvereniteti to‘liq hurmat qilinishi va barqaror, adolatli tinchlik ta’minlanishi zarurligi alohida ta’kidlandi.
AQSh davlat kotibi Marko Rubio yangi tinchlik rejasi amalga oshishi mumkinligini va bu borada optimistik ekanligini bildirdi. Eng muhim o‘zgarishlardan biri shundaki, yangi rejaga ko‘ra, Ukrainadan o‘z hududlarini Rossiyaga topshirish talab qilinmaydi.
Shuningdek, Rossiya bosib olgan hududlarning rasman tan olinishi ham nazarda tutilmagan. Bu o‘zgarishlar Ukraina manfaatlariga xizmat qilishi aytilmoqda.
Avvalroq, AQSh tomonidan taqdim etilgan tinchlik rejasi qattiq shartlarni o‘z ichiga olgan edi. Jumladan, Ukraina Donbassdan qo‘shinlarini olib chiqishi, armiyasini kamaytirishi va NATOga qo‘shilish rejasidan voz kechishi lozim edi.
Marko Rubioning so‘zlariga ko‘ra, hujjatni yakunlash uchun Yevroittifoq va NATOning roli kabi masalalar hal qilinishi kerak. Yakuniy bosqichda hujjat AQSh prezidenti Donald Tramp va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy darajasida tasdiqlanishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, Trampning Kiyevdan minnatdorchilik kutayotgani haqida ham ma’lumot berildi. Zelenskiy esa AQSh va Trampga minnatdorlik bildirganini yana bir bor qayd etdi.

В Женеве разработан новый план мира для Украины
Для прекращения войны в Украине официальные представители США и Украины провели переговоры в Женеве в ночь на 24 ноября. Об этом сообщает Zamin.uz.
По итогам этой встречи был объявлен подготовленный обновленный план мира. В совместном заявлении особо подчеркнута необходимость полного уважения суверенитета Украины и обеспечения устойчивого, справедливого мира.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что новый план мира может быть реализован, и он настроен оптимистично в этом отношении. Одним из важнейших изменений является то, что согласно новому плану не требуется передавать территории Украины России.
Также не предусматривается официальное признание территорий, оккупированных Россией. Говорится, что эти изменения служат интересам Украины.
Ранее предложенный США план мира включал жесткие условия. В частности, Украина должна была вывести войска из Донбасса, сократить армию и отказаться от планов вступления в НАТО.
По словам Марко Рубио, для завершения документа необходимо решить такие вопросы, как роль Евросоюза и НАТО. Ожидается, что на завершающем этапе документ будет утвержден на уровне президента США Дональда Трампа и президента Украины Владимира Зеленского.
Кроме того, сообщается, что Трамп ожидает благодарности от Киева. Зеленский вновь отметил свою благодарность США и Трампу.