2025 yil 24-noyabr kuni Telegram messenjerida sobiq UFC chempioni Xabib Nurmagomedov tomonidan yaratilgan 29 mingta raqamli papaxa to‘liq sotildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu auksionlar 22-noyabr kuni boshlandi va 23-noyabr kechasi yakunlandi. Xabib Nurmagomedov papaxalarni sotuvga chiqarishdan maqsadini izohlar ekan, buni insonning qayerdan kelganini va qayerga yo‘nalayotganini hurmat qilish ramzi sifatida ko‘rsatdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, raqamli papaxalarni do‘stlarga, yaqinlarga yoki murabbiylarga sovg‘a qilish mumkin. Savdolar 290 bosqichda o‘tkazilgan bo‘lib, har bir bosqich besh daqiqadan davom etgan.
Xaridorlar bir papaxani o‘rtacha 10,1 ming "yulduz" evaziga sotib olishdi. Bu miqdor taxminan 103 Toncoin yoki 150 AQSH dollariga teng.
Umumiy daromad esa 4,35 million dollarni tashkil etdi. Mazkur raqamli papaxalar TON tarmog‘iga asoslangan cheklangan mahsulotlar bo‘lib, ularni "yulduzlar" yoki Toncoin orqali sotib olish mumkin.
Shuningdek, papaxalarni NFT shaklida tashqi platformalarda sotish imkoniyati ham mavjud. Bu loyiha raqamli texnologiyalar va sovg‘a madaniyatining o‘ziga xos uyg‘unlashuvini namoyish etdi.

Цифровые папахи Хабиба проданы за 4,35 млн долларов
24 ноября 2025 года в мессенджере Telegram полностью проданы 29 тысяч цифровых папах, созданных бывшим чемпионом UFC Хабибом Нурмагомедовым. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти аукционы начались 22 ноября и завершились ночью 23 ноября. Комментируя цель выставления папах на продажу, Хабиб Нурмагомедов отметил, что это символ уважения к тому, откуда человек пришёл и куда направляется.
По его словам, цифровые папахи можно подарить друзьям, близким или тренерам. Торги проходили в 290 этапов, каждый из которых длился по пять минут.
Покупатели приобретали одну папаху в среднем за 10,1 тысячи «звёзд». Эта сумма примерно равна 103 Toncoin или 150 долларам США.
Общий доход составил 4,35 миллиона долларов. Эти цифровые папахи являются ограниченной серией, основанной на сети TON, и их можно купить за «звёзды» или Toncoin.
Кроме того, существует возможность продавать папахи в форме NFT на внешних платформах. Этот проект продемонстрировал уникальное сочетание цифровых технологий и культуры подарков.