Avstraliya parlamentida senator Polin Xansonning burqa kiyib kirishi jiddiy muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, senator yuqori palataga burqa kiyib kirgani uchun bir haftalik jazoga tortilib, uning faoliyati vaqtincha cheklangan. Reuters axborot agentligi xabar berishicha, Xanson burqani “hurmatsiz va nomunosib” tarzda taqqan, bu esa parlament a’zolarining keskin tanqidiga uchragan.
24-noyabr kuni senator jamoat joylarida burqa va yuzni yopuvchi boshqa kiyimlarni taqiqlashga qaratilgan qonun loyihasini muhokamaga qo‘yishga ruxsat ololmaganidan so‘ng, norozilik sifatida burqa kiyib parlamentga kirgan. Bu harakat musulmon qonun chiqaruvchilar tomonidan “irqchilik va haqorat” sifatida baholandi.
Avstraliya tashqi ishlar vaziri Penni Vong senatorning bu harakatini keskin qoraladi va uni “ijtimoiy birdamlikka zarar yetkazuvchi” hamda “e’tiqodni masxara qilish” deb atadi. Polin Xanson esa o‘z pozitsiyasidan voz kechmasligini ma’lum qilib, parlamentda kiyim bo‘yicha hech qanday cheklov yo‘qligini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, Xanson ilgari ham islomiy kiyimlarga qarshi chiqishlari bilan tanilgan. 2017 yilda ham u parlamentga burqa kiyib kirib, mamlakat bo‘ylab bu kiyimni to‘liq taqiqlashni talab qilgan edi.
Bu kabi harakatlar Avstraliyada ijtimoiy birdamlik va diniy hurmat masalalarini yana bir bor kun tartibiga olib chiqmoqda.

Вход сенатора в парламент в бурке подвергся критике
В австралийском парламенте вход сенатора Полин Хэнсон в бурке вызвал серьёзные обсуждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, сенатор была наказана недельным запретом на деятельность в верхней палате за то, что пришла в бурке, и её деятельность временно ограничена. По информации агентства Reuters, Хэнсон носила бурку «неуважительно и неподобающе», что вызвало резкую критику со стороны членов парламента.
24 ноября сенатор, не получив разрешения на рассмотрение законопроекта о запрете ношения бурки и других покрывающих лицо одежд в общественных местах, в знак протеста пришла в парламент в бурке. Это действие было оценено мусульманскими законодателями как «расизм и оскорбление».
Министр иностранных дел Австралии Пенни Вонг резко осудила поступок сенатора, назвав его «вредящим социальной сплочённости» и «насмешкой над верой». Полин Хэнсон заявила, что не откажется от своей позиции и подчеркнула, что в парламенте нет никаких ограничений по одежде.
Напомним, что Хэнсон ранее уже была известна своими выступлениями против исламской одежды. В 2017 году она также пришла в парламент в бурке и требовала полного запрета этой одежды по всей стране.
Подобные действия вновь выводят на повестку дня вопросы социальной сплочённости и религиозного уважения в Австралии.