Aktauda yangi port qurilishi boshlandi
Qozog‘istonning Aktau shahrida yangi port qurish bo‘yicha yirik loyiha boshlanishi haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur loyiha uchun Xitoyning Zhongyong International Group kompaniyasi strategik hamkor sifatida tanlandi. Ushbu ma’lumot “Kazakhstan Today” axborot agentligi tomonidan e’lon qilindi.
Loyihaning umumiy qiymati 300 million dollarni tashkil etadi. Hozirda kompaniya Qozog‘istonda ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, investitsiya shartnomasini imzolash uchun zarur hujjatlarni tayyorlamoqda.
Viloyat hokimi Nurdaulet Kilibayning so‘zlariga ko‘ra, yangi port Xitoy – Qozog‘iston – Aktau – Bok-u – Poti – Yevropa yo‘nalishi bo‘yicha muhim xalqaro transport yo‘lagini shakllantiradi. Loyiha amalga oshirilgach, yuk yetkazib berish muddati 7–15 kunga qisqarishi, transport xarajatlari esa 18–25 foizga kamayishi kutilmoqda.
Shuningdek, loyiha doirasida yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Qozog‘iston bosh vaziri Oljas Bektenov konteyner markazi qurilishini qat’iy nazorat qilishni topshirdi.
Transport vazirligi 2026-yilning birinchi choragi oxiriga qadar loyiha bo‘yicha hisobot taqdim etadi. Bektenov hududiy ma’muriyatlarga yer uchastkalari, kommunal tarmoqlar, avtomobil va temiryo‘l infratuzilmasiga kirishni to‘liq ta’minlashni topshirdi.
Ma’lum qilinishicha, Kaspiy dengizidagi eng yirik konteyner markazi joriy yilning yozida Aktauda foydalanishga topshirilgan edi. Shuningdek, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkentda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Transkaspiy yo‘nalishlarining ulkan salohiyatiga e’tibor qaratgan va infratuzilmani rivojlantirish maqsadida qo‘shma kengash tuzishni taklif qilgan edi.

В Актау началось строительство нового порта
В городе Актау в Казахстане начался крупный проект по строительству нового порта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для данного проекта в качестве стратегического партнёра была выбрана китайская компания Zhongyong International Group. Эта информация была опубликована информационным агентством «Kazakhstan Today».
Общая стоимость проекта составляет 300 миллионов долларов. В настоящее время компания зарегистрирована в Казахстане и готовит необходимые документы для подписания инвестиционного соглашения.
По словам акима области Нурдаулета Килибая, новый порт сформирует важный международный транспортный коридор по маршруту Китай – Казахстан – Актау – Баку – Поти – Европа. После реализации проекта ожидается сокращение времени доставки грузов на 7–15 дней, а транспортные расходы уменьшатся на 18–25 процентов.
Кроме того, в рамках проекта будут созданы новые рабочие места. Премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов поручил строго контролировать строительство контейнерного центра.
Министерство транспорта представит отчет по проекту к концу первого квартала 2026 года. Бектенов поручил региональным администрациям обеспечить полный доступ к земельным участкам, коммунальным сетям, автомобильной и железнодорожной инфраструктуре.
Сообщается, что крупнейший контейнерный центр на Каспийском море был введён в эксплуатацию в Актау этим летом. Также Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на встрече в Ташкенте обратил внимание на огромный потенциал транскаспийских маршрутов и предложил создать совместный совет для развития инфраструктуры.