Tramp Ukrainaga tinchlik rejasi bo‘yicha pozitsiyasini bildirdi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Ukrainaga oid tinchlik rejasi bo‘yicha o‘z pozitsiyasini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U "Air Force One" samolyoti bortida jurnalistlarga bergan intervyusida tinchlik konsepsiyasining 28 banddan 22 tagacha qisqartirilganini e’lon qildi. Shu bilan birga, u avvalgi xabarlarda tilga olingan 19 bandlik qisqartirish haqidagi ma’lumotlarni rad etdi.
Trampning ta’kidlashicha, bu konsepsiya hali yakuniy reja emas, balki dastlabki ishlanma bo‘lgan. U muzokaralar davomida bir qator bandlar bo‘yicha samarali yechimlar topilganini qayd etib, jarayonning natijalarini kutib qolishini aytdi.
Sobiq prezidentning fikriga ko‘ra, Ukraina hududiy masalalar bo‘yicha Rossiya bilan murosaga kelishi zarur. U frontdagi og‘ir vaziyatni misol qilib, Kiyevni o‘ylangan qaror qabul qilishga chaqirdi.
Tramp muzokaralar doirasida Qo‘shma Shtatlar maxsus vakili Stiven Uitkoffning yaqin kunlarda Moskvaga tashrif buyurishini ma’lum qildi. Shuningdek, uning kuyovi Jared Kushnerning ham muzokaralarda ishtirok etishi mumkinligini bildirdi.
Avvalroq, tinchlik loyihasidan Ukraina Qurolli Kuchlarini qisqartirish va to‘liq amnistiya haqidagi bahsli bandlar chiqarib tashlangani haqida xabarlar tarqalgan edi.

Трамп высказал свою позицию по мирному плану для Украины
Бывший президент США Дональд Трамп заявил о своей позиции по мирному плану для Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью журналистам на борту самолёта "Air Force One" он объявил, что концепция мира была сокращена с 28 пунктов до 22. При этом он опроверг информацию о сокращении до 19 пунктов, которая ранее упоминалась в сообщениях.
По словам Трампа, эта концепция ещё не является окончательным планом, а представляет собой предварительную разработку. Он отметил, что в ходе переговоров были найдены эффективные решения по ряду пунктов и выразил ожидание результатов процесса.
По мнению бывшего президента, Украина должна прийти к компромиссу с Россией по территориальным вопросам. Он привёл тяжёлую ситуацию на фронте в качестве примера и призвал Киев принимать обдуманные решения.
Трамп сообщил, что в рамках переговоров специальный представитель США Стивен Уиткофф в ближайшие дни посетит Москву. Также он отметил, что в переговорах может принять участие его зять Джаред Кушнер.
Ранее появлялись сообщения о том, что из мирного проекта были исключены спорные пункты, касающиеся сокращения Вооружённых сил Украины и полной амнистии.