Har kuni 137 ayol yaqinlari tomonidan o‘ldirilmoqda
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi hamda “BMT-ayollar” tuzilmasi 25-noyabr — Xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka barham berish xalqaro kuni munosabati bilan maxsus hisobot e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hisobot ayollarga nisbatan zo‘ravonlik va qotillik holatlari bo‘yicha jiddiy tashvish uyg‘otmoqda. 2025-yilgi femitsid (ayollarning qasddan o‘ldirilishi) bo‘yicha ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yilda dunyo bo‘ylab 83 ming ayol va qiz ataylab o‘ldirilgan.
Hisobotda keltirilishicha, har kuni 137 ayol, ya’ni har 24 soatda, o‘zining turmush o‘rtog‘i yoki yaqin qarindoshi tomonidan hayotdan mahrum bo‘lmoqda. Ushbu qotilliklarning 60 foizi, ya’ni 50 mingdan ortig‘i jinsiy sheriklar yoki oila a’zolari tomonidan sodir etilgan.
Qiyoslash uchun aytish mumkinki, erkaklar orasida bu ko‘rsatkich 11 foizni tashkil qiladi. Dunyoning barcha mintaqalarida gender asosidagi qotilliklar kuzatilmoqda.
Eng yuqori ko‘rsatkich Afrikada qayd etilgan — har 100 ming ayolga 3 ta holat to‘g‘ri keladi. Shuningdek, Amerika (1,5), Okeaniya (1,4), Osiyo (0,7) va Yevropada (0,5) ham bu raqamlar xavotirli darajada.
BMT ushbu masalani keskin tanqid qilib, ayollar xavfsizligini ta’minlash uchun barcha davlatlarni real choralar ko‘rishga chaqirdi. Tashkilot vakillari gender tengligini ta’minlash va ayollarga nisbatan zo‘ravonlikni to‘xtatish bo‘yicha jiddiy sa’y-harakatlar zarurligini ta’kidlamoqda.

Каждый день 137 женщин убиваются близкими людьми
Управление ООН по наркотикам и преступности и структура «ООН-женщины» опубликовали специальный отчет по случаю Международного дня борьбы за ликвидацию насилия в отношении женщин 25 ноября. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот отчет вызывает серьезную озабоченность по поводу случаев насилия и убийств женщин. Согласно данным о фемицидах (умышленных убийствах женщин) за 2025 год, в 2024 году по всему миру было преднамеренно убито 83 тысячи женщин и девушек.
В отчете говорится, что каждый день 137 женщин, то есть каждые 24 часа, лишаются жизни своим супругом или близким родственником. 60 процентов этих убийств, то есть более 50 тысяч, совершены сексуальными партнерами или членами семьи.
Для сравнения, среди мужчин этот показатель составляет 11 процентов. Убийства на гендерной почве наблюдаются во всех регионах мира.
Самый высокий показатель зарегистрирован в Африке — 3 случая на 100 тысяч женщин. Также тревожные цифры зафиксированы в Америке (1,5), Океании (1,4), Азии (0,7) и Европе (0,5).
ООН резко критикует эту проблему и призывает все государства принять реальные меры для обеспечения безопасности женщин. Представители организации подчеркивают необходимость серьезных усилий по обеспечению гендерного равенства и прекращению насилия в отношении женщин.