Qirg‘izistonda sudyalar korrupsiyasi fojiali oqibatlarga olib keldi
Bishkek shahar sudining uch sobiq sudyasi va bir prokuror og‘ir jinoyat sodir etgan shaxsning jazosini noqonuniy ravishda yengillashtirganlikda gumonlanib hibsga olindi. Bu haqda mamlakat Ichki ishlar vazirligi rasmiy bayonot berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, sudyalar Saniya Branchayeva, Janil Mambetali, Qaysin Abakirov va prokuror Dastan M. 2016-yilda jinoyatchi Qumarbek Abdirovning jazosini kamaytirishda ishtirok etgan.
Abdirov 21 yoshli qizni o‘ldirishga urinishda aybdor deb topilib, 12 yilga ozodlikdan mahrum qilingan edi. Ammo tergov xulosasiga ko‘ra, ushbu mansabdorlar advokat orqali korrupsion kelishuvni amalga oshirib, qonun talablarini buzgan holda uning jazosini yengillashtirgan.
Natijada Abdirov 2018-yilda amnistiya asosida ozodlikka chiqqan. Biroq, bu qarorning oqibati og‘ir bo‘ldi.
2025-yil sentyabr oyida Abdirov 17 yoshli Oysuluv Mukashevani zo‘rlab o‘ldirganlikda gumon qilinib hibsga olindi. Ushbu voqea mamlakatda keng jamoatchilik noroziligiga sabab bo‘ldi.
Prezident Sadir Japarov hatto o‘lim jazosini qaytarish masalasini ko‘rib chiqishni buyurdi. Tergov davomida Abdirov va uning qarindoshlari sudyalarning qanday korrupsiya sxemasidan foydalanganini batafsil bayon qildi.
Advokat ham pora vositachiligida gumonlanib hibsga olindi. Sudyalar kengashi jinoyat ishi qo‘zg‘atish uchun ruxsat berdi.
Mazkur sudyalar ilgari ham korrupsiyaga aloqadorlikda ayblanib lavozimidan bo‘shatilgan edi. Abdirov so‘roq davomida bir necha ayolni zo‘rlash va o‘ldirish jinoyatlarida aybdor ekanini tan oldi.
Ushbu ish Qirg‘izistonning huquq-tartibot tizimi uchun jiddiy sinov bo‘lib, mamlakatda sud-huquq islohotlari zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Кыргызстане коррупция среди судей привела к трагическим последствиям
Трое бывших судей Бишкекского городского суда и один прокурор были задержаны по подозрению в незаконном смягчении наказания тяжкому преступнику. Об этом официально заявило Министерство внутренних дел страны.
По данным следствия, судьи Сания Бранчаева, Жаниль Мамбетали, Кайсын Абакыров и прокурор Дастан М. участвовали в смягчении наказания преступника Кумарбека Абдирова в 2016 году.
Абдиров был признан виновным в покушении на убийство 21-летней девушки и приговорён к 12 годам лишения свободы. Однако, согласно заключению следствия, эти должностные лица через адвоката осуществили коррупционную сделку, нарушив требования закона, и смягчили его наказание.
В результате Абдиров был освобождён в 2018 году на основании амнистии. Однако последствия этого решения оказались тяжёлыми.
В сентябре 2025 года Абдиров был задержан по подозрению в изнасиловании и убийстве 17-летней Ойсулув Мукашевой. Этот случай вызвал широкий общественный резонанс в стране.
Президент Садыр Жапаров даже распорядился рассмотреть вопрос о возвращении смертной казни. В ходе следствия Абдиров и его родственники подробно рассказали, как судьи использовали коррупционную схему.
Адвокат также был задержан по подозрению в посредничестве во взяточничестве. Совет судей дал разрешение на возбуждение уголовного дела.
Ранее эти судьи уже были уволены за причастность к коррупции. В ходе допроса Абдиров признался в совершении ряда преступлений, связанных с изнасилованием и убийством нескольких женщин.
Это дело стало серьёзным испытанием для правоохранительной системы Кыргызстана и вновь подчеркнуло необходимость судебно-правовых реформ в стране.