Donald Tramp ma’muriyati tomonidan ishlab chiqilgan Ukrainadagi tinchlik rejasi va Kiyev rasmiylarining pozitsiyalari o‘rtasida sezilarli farqlar mavjud. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 26-noyabr kuni Amerika telekanali CNN muzokaralar jarayonidan xabardor yuqori martabali manbaga tayanib xabar berdi. Rejaning 28 bandining ko‘pchiligi bo‘yicha kelishuvga erishilgan bo‘lsa-da, tomonlar fikri uchta muhim masalada jiddiy farq qilmoqda.
Asosiy kelishmovchiliklardan biri Donbassdagi ayrim hududlarni Rossiya nazoratiga o‘tishi nazarda tutilgan demilitarizatsiya zonasi tashkil etish masalasidir. AQSH Ukraina rasmiylaridan ushbu zonani qabul qilishni so‘ragan.
Ukraina manbalariga ko‘ra, bu borada ayrim siljishlar kuzatilgan, ammo yakuniy kelishuvga erishilmagan. Yana bir muhim masala Ukraina Qurolli Kuchlari sonini 600 ming kishiga cheklash taklifidir.
AQSH bu borada o‘z pozitsiyasini bildirmoqda, biroq Kiyev bu g‘oyani hali qo‘llab-quvvatlashga tayyor emas. Uchinchidan, Ukraina NATOga a’zolikdan voz kechishni istamayapti.
Manbalarga ko‘ra, bunday qaror Rossiyaga alyansga yangi a’zolarni qabul qilishga doimiy to‘sqinlik qilish imkonini yaratgan bo‘lardi. Bu masala Ukraina uchun "qizil chiziq" hisoblanadi, Moskva esa bu talabni asosiy shart sifatida ko‘rib kelmoqda.
CNN ta’kidlashicha, ushbu uchta masala tinchlik muzokaralarining hal qiluvchi jihatlarini tashkil etadi. Ukraina prezidenti ofisi rahbari Andrey Yermakning so‘zlariga ko‘ra, prezident Vladimir Zelenskiy yaqin kunlarda Donald Tramp bilan uchrashib, urushni to‘xtatish bo‘yicha murosaga erishishni rejalashtirmoqda.

Три основных разногласия в плане мира для Украины
Существует значительная разница между планом мира на Украине, разработанным администрацией Дональда Трампа, и позициями официальных лиц Киева. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом 26 ноября сообщил американский телеканал CNN, ссылаясь на высокопоставленный источник, осведомлённый о ходе переговоров. Несмотря на то, что по большинству из 28 пунктов плана достигнуто соглашение, стороны серьёзно расходятся во мнении по трём важным вопросам.
Одно из основных разногласий касается создания демилитаризованной зоны, предусматривающей переход некоторых территорий Донбасса под контроль России. США попросили официальных лиц Украины принять эту зону.
По данным украинских источников, в этом вопросе наблюдаются некоторые сдвиги, однако окончательное соглашение не достигнуто. Ещё одним важным вопросом является предложение ограничить численность Вооружённых сил Украины до 600 тысяч человек.
США выражают свою позицию по этому поводу, однако Киев пока не готов поддержать эту идею. Третье — Украина не желает отказываться от членства в НАТО.
По данным источников, такое решение позволило бы России постоянно препятствовать приёму новых членов в альянс. Этот вопрос является «красной линией» для Украины, а Москва рассматривает это требование как основное условие.
Как подчёркивает CNN, эти три вопроса составляют решающие аспекты мирных переговоров. По словам главы офиса президента Украины Андрея Ермака, президент Владимир Зеленский планирует в ближайшие дни встретиться с Дональдом Трампом для достижения компромисса по прекращению войны.