Vashingtonda Milliy gvardiyaga hujum qilindi
Vashington shahrining markazida Milliy gvardiyaning ikki askariga qarata o‘q uzgan shaxsning 29 yoshli Rahmonulla Lakanval ekani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa Shukronalik kuni arafasida, Oq uy yaqinida sodir bo‘lgan. Otishma chog‘ida Lakanval jarohat olgan va shu holatda hibsga olingan.
Har ikkala askar ham og‘ir ahvolda shifoxonada qolmoqda. Ma’lum bo‘lishicha, Lakanval 2021 yilda AQShga afg‘on qo‘shinlari bilan hamkorlik qilgan shaxslar uchun maxsus ko‘chirish dasturi orqali kelgan.
Uning qarindoshlari u ilgari afg‘on armiyasida xizmat qilgani va yaqinda Amazon kompaniyasida ishlaganini aytmoqda. Shuningdek, unga nisbatan ilgari hech qanday jinoiy ish ochilmagani qayd etilgan.
AQSh prezidenti Donald Tramp bu voqeani "yovuzlik va terrorchilik harakati" deb atadi. Prezident ma’muriyati Jo Bayden davrida mamlakatga kelgan barcha afg‘onlarning tekshiruvini qayta ko‘rib chiqish rejasini e’lon qildi.
Shu bilan birga, AQShning Fuqarolik va immigratsiya xizmati afg‘on fuqarolaridan kelib tushgan barcha so‘rovlarni vaqtincha to‘xtatganini ma’lum qildi. Hodisa Milliy gvardiya askarlari poytaxtni patrul qilish vaqtida sodir bo‘lgan.
Politsiya hujum "pusht" shaklida amalga oshirilganini va hujumchi yakka o‘zi harakat qilganini bildirdi. Otishma ortidan Oq uy xavfsizlik choralarini kuchaytirgan.

В Вашингтоне было совершено нападение на Национальную гвардию
Стало известно, что лицом, который открыл огонь по двум солдатам Национальной гвардии в центре Вашингтона, является 29-летний Рахмонулла Лаканвал. Об этом сообщает Zamin.uz.
Инцидент произошёл накануне Дня благодарения, недалеко от Белого дома. Во время стрельбы Лаканвал был ранен и задержан в этом состоянии.
Оба солдата находятся в больнице в тяжёлом состоянии. Известно, что Лаканвал прибыл в США в 2021 году по специальной программе переселения для лиц, сотрудничавших с афганскими войсками.
Его родственники сообщают, что он ранее служил в афганской армии и недавно работал в компании Amazon. Также отмечается, что ранее против него не возбуждалось никаких уголовных дел.
Президент США Дональд Трамп назвал это событие «злом и террористическим актом». Администрация президента объявила о планах пересмотреть проверки всех афганцев, прибывших в страну во время правления Джо Байдена.
В то же время Служба гражданства и иммиграции США сообщила о временной приостановке всех запросов, поступающих от афганских граждан. Инцидент произошёл во время патрулирования столицы солдатами Национальной гвардии.
Полиция заявила, что нападение было совершено в форме засады, и нападавший действовал в одиночку. После стрельбы меры безопасности у Белого дома были усилены.