Rossiya Prezidenti Vladimir Putin Qirg‘izistonning Bishkek shahrida jurnalistlar bilan muloqot chog‘ida so‘nggi kunlarda tarqalgan "Sergey Lavrov prezidentning g‘azabiga uchradi" degan xabarlarni qat’iy rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu kabi da’volarni asossiz va haqiqatdan yiroq deb atadi. Putin ushbu mish-mishlarga keskin munosabat bildirib, ularni "bema’nilik" deb baholadi.
Uning ta’kidlashicha, Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov o‘z ish rejasiga muvofiq faoliyat yuritmoqda va o‘ziga yuklatilgan vazifalarni bajarishda davom etmoqda. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Lavrov hech qanday tanbeh olmagan va uning ish jadvali oldindan belgilangan.
Putin Lavrov ayni paytda AQSh vakillari bilan uchrashuvga tayyorgarlik ko‘rayotganini ham qo‘shimcha qildi. 2025-yil noyabrida ayrim ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda Lavrov "Putinning qattiq tanbehini oldi" degan xabarlar tarqalgan edi.
Hatto, ayrim kuzatuvchilar bu vaziyatni Rossiya Tashqi ishlar vazirligining "tinchlik muzokaralari" bo‘yicha yangi formatga o‘tishi bilan bog‘lashgan. Ammo Putinning ushbu masala bo‘yicha ochiq bayonotidan so‘ng bunday xabarlar haqiqatga mos emasligi aniq bo‘ldi.
Siyosiy tahlilchilar fikricha, bunday yolg‘on xabarlar ko‘pincha xalqaro kun tartibidagi jiddiy mavzular, xususan, tinchlik muzokaralariga bo‘lgan qiziqish ortgan pallalarda tarqaladi. Biroq rasmiy ma’lumotga ko‘ra, Lavrov o‘z faoliyatini rejaga muvofiq davom ettirmoqda va Vashington bilan bo‘ladigan navbatdagi muzokaralarga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Mazkur bayonot Rossiya tashqi siyosatining barqarorligi va ichki qaror qabul qilish jarayonlarida hech qanday muammo yo‘qligini yana bir bor tasdiqladi. Bu bilan mish-mishlar haqiqatdan yiroq ekani namoyon bo‘ldi.

Путин опроверг слухи о Лаврове
Президент России Владимир Путин во время общения с журналистами в Бишкеке, Кыргызстан, категорически опроверг сообщения последних дней о том, что "Сергей Лавров подвергся гневу президента". Об этом сообщает Zamin.uz.
Он назвал такие утверждения необоснованными и далекими от правды. Путин резко отреагировал на эти слухи, охарактеризовав их как "бессмыслицу".
По его словам, министр иностранных дел России Сергей Лавров действует в соответствии со своим рабочим планом и продолжает выполнять возложенные на него задачи. По словам президента, Лавров не получал никаких выговоров, и его рабочий график заранее определён.
Путин также добавил, что Лавров в настоящее время готовится к встрече с представителями США. В ноябре 2025 года в некоторых СМИ и социальных сетях распространялись сообщения о том, что Лавров "получил строгий выговор от Путина".
Некоторые наблюдатели связывали эту ситуацию с переходом МИД России на новый формат "мирных переговоров". Однако после открытого заявления Путина стало ясно, что такие сообщения не соответствуют действительности.
По мнению политических аналитиков, подобные ложные новости часто распространяются в периоды повышенного интереса к серьёзным международным темам, в частности к мирным переговорам. Однако согласно официальной информации, Лавров продолжает свою деятельность в соответствии с планом и готовится к очередным переговорам с Вашингтоном.
Это заявление ещё раз подтвердило стабильность внешней политики России и отсутствие проблем в процессе принятия внутренних решений. Таким образом, стало очевидно, что слухи далеки от правды.