Korrupsiyadan olingan mulk qarindoshlardan ham musodara qilinadi
Rossiya Konstitutsiyaviy sudi korrupsionerlarning qarindoshlari va uchinchi shaxslarga tegishli mol-mulk, jumladan, yagona turar joyni musodara qilishni qonuniy deb topdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror mol-mulk qisman qonuniy mablag‘lar evaziga sotib olingan taqdirda ham o‘z kuchida qoladi. Korrupsiyaga aloqador shaxslarning yaqinlari, jumladan, farzandlari ham javobgarlikka tortilishi mumkin.
Masalan, Orenburg viloyatining sobiq ta’lim vaziri Vyacheslav Labuzovning qizi Yelena Labuzova otasi noqonuniy mablag‘ evaziga sotib olgan yerga uy qurdi. Biroq sud ushbu uyni noqonuniy yo‘l bilan qo‘lga kiritilgan mol-mulk sifatida musodara qildi.
Shuningdek, boshqa bir holatda Olga Korol pora sifatida olgan kvartiralarni kuyovi nomiga rasmiylashtirganiga qaramay, sud bu mulklarni ham musodara qildi. Sudning qat’iy pozitsiyasiga ko‘ra, korrupsiya natijasida olingan mol-mulk kimning nomida bo‘lishidan qat’i nazar, musodara qilinishi shart.
Sud bunday mulklarni saqlab qolish korrupsiyaga rag‘bat uyg‘otishi mumkinligini ta’kidladi. 2024 yil oktyabr oyida qabul qilingan qarorga muvofiq, korrupsiyadan kelib chiqqan mol-mulkni o‘zgartirish yoki ko‘paytirish uning musodara qilinishiga to‘sqinlik qilmaydi.
Huquqshunoslar bu qaror korrupsiyaga qarshi kurashni kuchaytirishini, ammo qarindoshlar uchun katta xavf tug‘dirishini aytmoqda. Agar ular korrupsiyadan kelgan mablag‘ning qonuniyligini tekshirmasalar, o‘z mol-mulkidan ayrilishi mumkin.
Sud qaroriga ko‘ra, hatto yagona turar joy ham musodara qilinishi mumkin. Shu bois, korrupsiya bilan bog‘liq har qanday mol-mulkka ehtiyotkorlik bilan yondashish lozim.

Имущество, полученное от коррупции, также изымается у родственников
Конституционный суд России признал законным конфискацию имущества, принадлежащего родственникам коррупционеров и третьим лицам, включая единственное жилье. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение остается в силе даже в случае, если имущество было частично приобретено на законные средства. Близкие лица, связанные с коррупцией, включая детей, также могут быть привлечены к ответственности.
Например, дочь бывшего министра образования Оренбургской области Вячеслава Лабузова Елена Лабузова построила дом на земле, приобретённой отцом на незаконные средства. Однако суд конфисковал этот дом как имущество, полученное незаконным путем.
Кроме того, в другом случае, несмотря на то, что Ольга Король оформила квартиры, полученные в качестве взятки, на имя своего зятя, суд также конфисковал это имущество. По строгой позиции суда, имущество, полученное в результате коррупции, подлежит конфискации независимо от того, на чьё имя оно оформлено.
Суд подчеркнул, что сохранение такого имущества может стимулировать коррупцию. Согласно решению, принятому в октябре 2024 года, изменение или увеличение имущества, полученного от коррупции, не препятствует его конфискации.
Юристы отмечают, что это решение усилит борьбу с коррупцией, но создаст большую опасность для родственников. Если они не проверят законность происхождения средств, полученных от коррупции, они могут лишиться своего имущества.
Согласно решению суда, даже единственное жилье может быть конфисковано. Поэтому к любому имуществу, связанному с коррупцией, необходимо подходить с осторожностью.