AQSh Geologiya xizmati (USGS) ma’lumotlariga asoslanib, Visual Capitalist portali noyob yer elementlari (NEE) zaxiralari qayerda joylashgani haqida tahlil o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu elementlar zamonaviy texnologiyalar va mudofaa sanoati uchun asosiy xomashyo hisoblanadi. Infografikada bu resurslarning bir necha davlatlar qo‘lida nomutanosib tarzda to‘plangani ko‘rsatilgan.
**Xitoyning yetakchiligi** Jahonda eng katta NEE zaxiralari Xitoyda joylashgan. Ushbu davlat 44 million tonna zaxira bilan yetakchilik qilmoqda.
Bu miqdor jahon bo‘yicha mavjud 91,9 million tonna zaxiralarning deyarli yarmiga teng. Ikkinchi o‘rinda Braziliya turadi, unda 21 million tonna (23%) zaxira mavjud.
Biroq Braziliyaning ko‘plab konlari hali to‘liq o‘zlashtirilmagan. **AQShning zaif pozitsiyasi** NEE zaxiralari bo‘yicha AQSh dunyoda orqada qolmoqda.
Qo‘shma Shtatlar bor-yo‘g‘i 1,9 million tonna (2%) zaxiraga ega. Bu ko‘rsatkich AQShning import va qayta ishlash zanjirlariga qattiq qaramligini ko‘rsatadi.
Hindiston (6,9 mln t), Avstraliya (5,7 mln t), Rossiya (3,8 mln t) va Vyetnam (3,5 mln t) kabi davlatlar AQShdan ancha oldinda. **AQShning rejalari** So‘nggi paytlarda AQSh hukumati Xitoyga qaramlikni kamaytirish yo‘lida chora-tadbirlar ko‘rmoqda.
Milliy konchilikni rivojlantirish uchun moliyalashtirishni oshirish, ruxsatnoma berish jarayonini tezlashtirish va boshqa davlatlar bilan hamkorlikni mustahkamlash rejalari ishlab chiqilmoqda. Shu orqali ta’minot zanjirlarini diversifikatsiya qilish maqsad qilingan.

Запасы редкоземельных элементов: Китай лидирует, США отстают
На основе данных Геологической службы США (USGS) портал Visual Capitalist провел анализ о том, где расположены запасы редкоземельных элементов (РЗЭ). Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти элементы являются основным сырьем для современных технологий и оборонной промышленности. В инфографике показано, что эти ресурсы сосредоточены в нескольких странах в несбалансированном объеме.
**Лидерство Китая** Самые крупные запасы РЗЭ в мире находятся в Китае. Эта страна лидирует с запасами в 44 миллиона тонн.
Эта цифра составляет почти половину от мировых запасов в 91,9 миллиона тонн. На втором месте находится Бразилия с 21 миллионом тонн (23%) запасов.
Однако многие месторождения Бразилии еще полностью не освоены. **Слабая позиция США** По запасам РЗЭ США отстают в мировом масштабе.
Соединенные Штаты имеют всего 1,9 миллиона тонн (2%) запасов. Этот показатель указывает на сильную зависимость США от импортных и перерабатывающих цепочек.
Такие страны, как Индия (6,9 млн т), Австралия (5,7 млн т), Россия (3,8 млн т) и Вьетнам (3,5 млн т), значительно опережают США. **Планы США** В последнее время правительство США предпринимает меры по снижению зависимости от Китая.
Разрабатываются планы по увеличению финансирования национальной горнодобывающей отрасли, ускорению процесса выдачи разрешений и укреплению сотрудничества с другими странами. Цель — диверсификация цепочек поставок.