Bishkekda Ukraina bayrog‘i uchun LED-displey bahsi.
Qirg‘iziston poytaxti Bishkek shahrida Ukraina elchixonasi va Qirg‘iziston prezidentining yangi qarorgohi – “Intimaq Ordo” o‘rtasida katta LED-displey o‘rnatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat Rossiya prezidenti Vladimir Putinning Bishkekka tashrifi va Kollektiv Xavfsizlik Shartnomasi Tashkiloti (KXShT) sammiti arafasida yuz berdi. Jurnalist Grigoriy Pirlikning ma’lum qilishicha, bir necha qavatli bino balandligidagi bu displey Ukraina elchixonasidagi milliy bayroqni prezident qarorgohi tomonidan ko‘rinmas qilish uchun o‘rnatilgan bo‘lishi mumkin.
Qirg‘iziston prezidentining matbuot xizmati bu displeyning vazifasi davlat video kontentlarini namoyish etish va rasmiy tadbirlarga vizual ko‘mak berish ekanini bildirdi. Ammo ayrim ommaviy axborot vositalari displey o‘rnatilishini to‘g‘ridan-to‘g‘ri Putinning tashrifi bilan bog‘lashmoqda.
Ukraina elchixonasi maslahatchisi Denis Avtonomov bu hodisani Rossiya bilan bog‘liqligini inkor qilmasligini ta’kidladi. Siyosiy tahlilchi Turat Akimov esa bu ishni Rossiya Prezidentni qo‘riqlash xizmatining xavfsizlik choralari bilan izohladi.
KXShT sammiti yakunlari bo‘yicha matbuot anjumanida Vladimir Putin dekabr oyida AQSH delegatsiyasi Moskvaga kelib, Donald Trampning sulh rejasini muhokama qilishini tasdiqladi. U Rossiyaning tinchlikka erishish borasidagi shartlari bajarilmasa, harbiy harakatlar davom etishini va qurolli yo‘l bilan o‘z talablari amalga oshirilishini ta’kidladi.
Ukraina prezidenti devoni rahbari Andrey Yermak esa Kiyev Rossiya talablarini qat’iyan rad etishini ma’lum qildi. U Ukraina Konstitutsiyasi okkupatsiya qilingan hududlardan voz kechishga yo‘l qo‘ymasligini ta’kidlab, Zelenskiy prezident bo‘lgan davrda bunday imkoniyat mavjud emasligini bildirdi.
Yermakning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina faqat urushayotgan tomonlar o‘rtasidagi chegaralarni muhokama qilishga tayyor.

В Бишкеке спор из-за LED-дисплея с флагом Украины
В столице Киргизии, городе Бишкек, между посольством Украины и новой резиденцией президента Киргизии – «Интимақ Ордо» – установлен большой LED-дисплей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это произошло накануне визита президента России Владимира Путина в Бишкек и саммита Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). По информации журналиста Григория Пирлика, этот дисплей высотой с многоэтажное здание мог быть установлен с целью скрыть национальный флаг Украины на посольстве от резиденции президента.
Пресс-служба президента Киргизии заявила, что задача этого дисплея – демонстрация государственного видеоконтента и визуальная поддержка официальных мероприятий. Однако некоторые СМИ напрямую связывают установку дисплея с визитом Путина.
Советник посольства Украины Денис Автономов подчеркнул, что не отрицает связь этого инцидента с Россией. Политический аналитик Турат Акимов объяснил это мероприятие мерами безопасности службы охраны президента России.
На пресс-конференции по итогам саммита ОДКБ Владимир Путин подтвердил, что в декабре в Москву прибудет делегация США для обсуждения плана мира Дональда Трампа. Он подчеркнул, что если условия России по достижению мира не будут выполнены, военные действия продолжатся, и требования будут реализованы силовым путем.
Руководитель офиса президента Украины Андрей Ермак заявил, что Киев категорически отвергает требования России. Он подчеркнул, что Конституция Украины не допускает отказа от оккупированных территорий и что во время президентства Зеленского такой возможности нет.