Italiya ayollarga zo‘ravonlikka qarshi qonun qabul qildi
Italiya parlamenti ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashni kuchaytirish maqsadida muhim qonunni qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun femisidni, ya’ni ayollarni jinsiga ko‘ra qasddan o‘ldirishni alohida jinoyat sifatida belgilaydi. Endilikda bunday jinoyat sodir etgan shaxslar umrbod qamoq jazosi bilan jazolanadi.
Mazkur qonun Xalqaro ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka barham berish kuni arafasida qabul qilinib, keng jamoatchilik tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Hujjat oilaviy zo‘ravonlik, ta’qib qilish va intim tasvirlarni roziliksiz tarqatish kabi jinoyatlar uchun jazoni ham sezilarli darajada kuchaytiradi.
Qonunning qabul qilinishi Giuliya Seschettining keng muhokamalarga sabab bo‘lgan o‘limi hamda so‘nggi yillarda qayd etilgan 100 dan ortiq femisid holatlari bilan bog‘liq. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu jinoyatlar qurbonlarining yarmidan ko‘pi o‘z turmush o‘rtoqlari yoki sobiq sheriklari tomonidan o‘ldirilgan.
Muxolifat ushbu qonunni qo‘llab-quvvatlash bilan birga, zo‘ravonlikka sabab bo‘luvchi chuqur ijtimoiy muammolarni, jumladan, gender tengsizligi, noto‘liq ta’lim va jamiyatdagi stereotiplarni ham bartaraf etish zarurligini ta’kidladi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, dunyo bo‘ylab har 10 daqiqada bir ayol o‘z yaqinlari tomonidan zo‘ravonlik qurboniga aylanmoqda.

Италия приняла закон против насилия в отношении женщин
Парламент Италии принял важный закон, направленный на усиление борьбы с насилием в отношении женщин. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот закон определяет фемицид, то есть преднамеренное убийство женщин по признаку пола, как отдельное преступление. Теперь лица, совершившие такое преступление, будут наказаны пожизненным заключением.
Закон был принят накануне Международного дня борьбы с насилием в отношении женщин и получил широкую поддержку общественности. Документ значительно ужесточает наказания за такие преступления, как домашнее насилие, преследование и распространение интимных изображений без согласия.
Принятие закона связано со смертью Джулии Сечетти, вызвавшей широкий общественный резонанс, а также с более чем 100 случаями фемицида, зарегистрированными в последние годы. По статистике, более половины жертв этих преступлений были убиты своими супругами или бывшими партнерами.
Оппозиция, поддерживая этот закон, подчеркнула необходимость устранения глубоких социальных проблем, вызывающих насилие, включая гендерное неравенство, неполное образование и стереотипы в обществе. По данным Организации Объединённых Наций, во всём мире каждые 10 минут одна женщина становится жертвой насилия со стороны близких.
Италия своим законом демонстрирует твёрдую позицию против преступлений, основанных на гендерной принадлежности.