Yevroparlament Ukrainada barqaror tinchlikka chaqirdi
Ushbu hujjatni 401 nafar deputat qo‘llab-quvvatladi. Deputatlar Yevropa Ittifoqi (YI) va unga a’zo davlatlarni Ukrainadagi tinchlik jarayonida yetakchi rolni o‘z zimmasiga olishga chaqirdi.
Rezolyutsiyada Rossiyaning tinchlikka intilmasligi va fuqarolik infratuzilmasiga hujumlarni davom ettirayotgani qayd etilgan. Shu bilan birga, AQShning Ukrainaga nisbatan "noaniq siyosati" tinchlikka erishishga to‘sqinlik qilayotgani tanqid qilindi.
Deputatlar barqaror tinchlik xalqaro huquq prinsiplari va Ukrainaning hududiy yaxlitligiga asoslanishi kerakligini ta’kidlashdi. Ularning fikriga ko‘ra, tinchlikka bosqinchiga yon berish orqali emas, balki Ukrainani qat’iy qo‘llab-quvvatlash orqali erishish mumkin.
Yevroparlament tinchlikka erishish bo‘yicha beshta asosiy talabni ilgari surdi. Ular quyidagilardan iborat: 1.
Rossiya qo‘shinlari Ukrainadan, xalqaro miqyosda tan olingan hududlardan to‘liq olib chiqib ketilishi kerak. Yevropa Ittifoqi vaqtincha bosib olingan hududlarni tan olmasligini bildirdi.
2. Rossiya Ukrainaga yetkazilgan moddiy va ma’naviy zararni to‘liq qoplash majburiyatini olishi shart.
3. Agressiya jinoyatlari va harbiy jinoyatlar uchun javobgarlik xalqaro sudlar va maxsus tribunal orqali ta’minlanishi lozim.
4. Kelishuv doirasida asirga olingan harbiylar, noqonuniy ushlab turilgan barcha fuqarolar va o‘g‘irlab ketilgan bolalar qaytarilishi kerak.
5. Rossiyaga qarshi joriy etilgan sanktsiyalar tinchlik kelishuvi to‘liq amalga oshirilmaguncha bekor qilinmaydi.
Shu bilan birga, Yevroparlament Rossiyaning muzlatilgan aktivlari hisobidan Ukrainaga "reparatsion kredit" taqdim etishni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Bu mablag‘lar Ukrainaga tezroq yetkazilishi kerakligi ta’kidlandi.

Европарламент призвал к устойчивому миру в Украине
Европарламент недавно принял резолюцию под названием «Роль Европейского Союза в достижении справедливого и устойчивого мира в Украине». Об этом сообщил Zamin.uz.
Данный документ поддержали 401 депутат. Депутаты призвали Европейский Союз (ЕС) и государства-члены взять на себя ведущую роль в процессе мирного урегулирования в Украине.
В резолюции отмечается, что Россия не стремится к миру и продолжает атаки на гражданскую инфраструктуру. В то же время критиковалась «неопределённая политика» США в отношении Украины, которая препятствует достижению мира.
Депутаты подчеркнули, что устойчивый мир должен основываться на принципах международного права и территориальной целостности Украины. По их мнению, мир можно достичь не через уступки агрессору, а через твёрдую поддержку Украины.
Европарламент выдвинул пять основных требований для достижения мира. Они состоят из следующего: 1.
Российские войска должны быть полностью выведены с территории Украины, признанной на международном уровне. Европейский Союз заявил, что не признаёт временно оккупированные территории.
2. Россия обязана полностью компенсировать материальный и моральный ущерб, нанесённый Украине.
3. Ответственность за преступления агрессии и военные преступления должна обеспечиваться международными судами и специальными трибуналами.
4. В рамках соглашения должны быть возвращены военнопленные, все незаконно удерживаемые граждане и похищенные дети.
5. Санкции против России не будут сняты до полного выполнения мирного соглашения.
Вместе с тем Европарламент выразил поддержку предоставлению Украине «репарационного кредита» за счёт замороженных активов России. Было подчеркнуто, что эти средства должны быть доставлены Украине как можно скорее.