BBC xabariga ko‘ra, bu qaror Afg‘oniston fuqarosi tomonidan sodir etilgan qotillik va otishma ortidan qabul qilingan. Hodisa 26-noyabr kuni yuz bergan bo‘lib, unda Milliy gvardiyaning ikki harbiysi jarohatlangan, ulardan biri shifoxonada vafot etgan.
AQSH prezidenti Donald Tramp ushbu hujumchini keskin tanqid qilib, uni “hayvon” deb atagan va Afg‘onistondan kelgan migrantlarni qayta tekshirishni talab qilgan. Ma’lum bo‘lishicha, hujumni sodir etgan shaxs 2021-yilda maxsus viza dasturi orqali AQSHga kirgan, ammo viza muddati tugaganidan keyin noqonuniy ravishda yashashda davom etgan.
AQSH Fuqarolik va immigratsiya xizmati rahbari Jozef Edlou prezidentning bu topshirig‘ini tasdiqlab, xavfli deb baholangan mamlakatlardan kelgan har bir grin karta egasi alohida ko‘rib chiqilishini ma’lum qildi. Ro‘yxatda Afg‘oniston, Eron, Liviya, Sudan, Somali, Yaman, Kuba, Turkmaniston, Venesuela kabi davlatlar va yana bir necha mamlakatlar bor.
Umumiy hisobda 19 ta davlat kiritilgan. Edlouning so‘zlariga ko‘ra, AQSH xavfsizligini ta’minlash eng muhim vazifa hisoblanadi.
Tekshiruv jarayonining batafsil tafsilotlari hozircha oshkor qilinmagan. Shu bilan birga, o‘tgan hafta AQSH Bayden ma’muriyati davrida kiritilgan barcha qochqinlar ham qayta tekshirilishi haqida e’lon qilingan edi.

США проверяет обладателей грин-карт из 19 стран
Администрация США начала процесс повторной проверки грин-карт иностранцев из 19 стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным BBC, это решение было принято после убийства и стрельбы, совершённых гражданином Афганистана. Инцидент произошёл 26 ноября, в результате которого были ранены двое военнослужащих Национальной гвардии, один из которых скончался в больнице.
Президент США Дональд Трамп резко раскритиковал нападавшего, назвав его «животным», и потребовал повторной проверки мигрантов из Афганистана. Как выяснилось, нападавший въехал в США в 2021 году по специальной визовой программе, но после истечения срока визы продолжил незаконно проживать в стране.
Глава Службы гражданства и иммиграции США Джозеф Эдлоу подтвердил поручение президента и сообщил, что каждый обладатель грин-карты из стран, признанных опасными, будет рассматриваться отдельно. В списке находятся такие страны, как Афганистан, Иран, Ливия, Судан, Сомали, Йемен, Куба, Туркменистан, Венесуэла и несколько других.
Всего в список включено 19 стран. По словам Эдлоу, обеспечение безопасности США является главной задачей.
Подробности процесса проверки пока не разглашаются. Вместе с тем, на прошлой неделе было объявлено о повторной проверке всех беженцев, принятых в период администрации Байдена.