Ukraina KTK hujumini o‘zini himoya qilish deb atadi
Ukraina Tashqi ishlar vazirligi Kaspiy quvuri konsortsiumining (KTK) dengiz terminaliga qilingan hujum bo‘yicha Qozog‘iston tomonidan bildirgan e’tirozga munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina rasmiylari bu harakat Qozog‘istonga qarshi qaratilmaganini va u o‘zini himoya qilish doirasida amalga oshirilganini ta’kidladi. Ukraina Qozog‘istonning Novorossiysk shahridagi eksport terminaliga hujumdan so‘ng bildirgan xavotirini tushunganini qayd etdi.
Shu bilan birga, Ukraina BMT Nizomining 51-moddasiga asoslanib, har bir davlat o‘z hududini himoya qilish huquqiga ega ekanligini eslatdi. Bayonotda Qozog‘istonning Ukraina hududiga qilingan hujumlarga nisbatan sukut saqlayotgani tanqid qilindi va Qozog‘iston Rossiyani mojaro to‘xtatishga undashda yordam berishi lozimligi ta’kidlandi.
Ma’lum qilinishicha, KTK terminaliga 29-noyabrga o‘tar kechasi zarba berilgan. Natijada VPU-2 mooring qurilmasi jiddiy zarar ko‘rgan va uni qayta ishlatish imkonsiz bo‘lib qolgan.
Yuklash ishlari to‘xtatilgan, tankerlar esa akvatoriyadan chiqarilgan. Hodisada hech kim jabrlanmagan va dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, neft sizib chiqishi aniqlanmagan.
Mutaxassislarning hisob-kitobiga ko‘ra, KTK faoliyatining to‘xtatilishi Qozog‘istonga kamida 1,5 milliard AQSh dollari miqdorida zarar yetkazishi mumkin. Bu miqdor mamlakatning Ostona yoki Olmaota shaharlari yillik byudjetiga teng keladi.

Украина назвала наступление КТК самообороной
Министерство иностранных дел Украины прокомментировало возражения Казахстана по поводу нападения на морской терминал Каспийского трубопроводного консорциума (КТК). Об этом сообщает Zamin.uz.
Украинские официальные лица подчеркнули, что это действие не было направлено против Казахстана и осуществлялось в рамках самообороны. Украина отметила понимание обеспокоенности Казахстана после нападения на экспортный терминал в городе Новороссийск.
Вместе с тем Украина напомнила, что согласно статье 51 Устава ООН каждое государство имеет право защищать свою территорию. В заявлении была подвергнута критике позиция Казахстана, который молчит в отношении нападений на территорию Украины, и подчеркнута необходимость содействия Казахстана в призыве России к прекращению конфликта.
Сообщается, что удар по терминалу КТК был нанесён в ночь на 29 ноября. В результате серьёзно повреждена причальная установка ВПУ-2, которая стала непригодной для дальнейшего использования.
Работы по погрузке приостановлены, танкеры выведены из акватории. В происшествии никто не пострадал, и по предварительным данным утечек нефти не обнаружено.
По оценкам специалистов, приостановка деятельности КТК может нанести Казахстану ущерб не менее 1,5 миллиарда долларов США. Эта сумма сопоставима с годовым бюджетом городов Астана или Алматы.