Qozog‘istonda YTHga uchragan avtobus yo‘lovchilari xavfsiz!
Qozog‘istonning Aqto‘be viloyatida «Moskva–Toshkent» yo‘nalishi bo‘yicha harakatlanayotgan VanHool avtobusi yo‘l-transport hodisasiga uchradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekistonning Aqto‘be viloyatidagi konsulligi xabar berdi. Hodisa 30-noyabr kuni soat 21:00 da sodir bo‘lgan.
Avtobusda O‘zbekistonning 54 nafar fuqarosi bo‘lgan. YTH natijasida hech kim jarohatlanmagan va halok bo‘lmagan.
Hodisa sodir bo‘lganidan so‘ng, barcha yo‘lovchilar favqulodda vaziyatlar xizmati va politsiya xodimlari tomonidan xavfsiz tarzda evakuatsiya qilindi. Ular hozirda Aqto‘be viloyatining Aytekebi tumanidagi Qorabutoq qishlog‘ida joylashgan masjidga vaqtincha joylashtirilgan.
Yo‘lovchilarga oziq-ovqat va zarur yordam ko‘rsatilmoqda. Shuningdek, O‘zbekiston fuqarolarini qo‘shimcha avtobus orqali vatanga qaytarish choralari ko‘rilmoqda.
Voqea yuzasidan O‘zbekistonning Qozog‘istondagi elchixonasi va Bosh konsulligi mas’uliyatni o‘z zimmasiga olgan. Qozog‘istonning tegishli idoralari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.

В Казахстане пассажиры автобуса, попавшего в ДТП, в безопасности!
В Акмолинской области Казахстана автобус VanHool, следующий по маршруту «Москва–Ташкент», попал в дорожно-транспортное происшествие. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом также сообщило консульство Узбекистана в Акмолинской области. Инцидент произошёл 30 ноября в 21:00.
В автобусе находились 54 гражданина Узбекистана. В результате ДТП никто не пострадал и не погиб.
После происшествия все пассажиры были безопасно эвакуированы сотрудниками службы чрезвычайных ситуаций и полиции. В настоящее время они временно размещены в мечети, расположенной в селе Карабуток Айтекебийского района Акмолинской области.
Пассажирам предоставляется питание и необходимая помощь. Также предпринимаются меры по возвращению граждан Узбекистана на родину дополнительным автобусом.
По данному инциденту ответственность взяли на себя посольство и генеральное консульство Узбекистана в Казахстане. Налажено сотрудничество с соответствующими органами Казахстана.