Dniproga raketa zarbasi: 4 o‘lik, 40 yarador
Ukrainaning sharqidagi Dnipro shahriga qilingan raketa zarbasi oqibatida to‘rt kishi halok bo‘ldi, 40 kishi esa jarohat oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hujum nat yirik talafotlarga sabab bo‘lib, ofis binolari, avtomobillar va do‘konlar jiddiy zarar ko‘rdi. Shahar front chizig‘idan taxminan 100 kilometr uzoqlikda joylashgan va 2022-yildan beri muntazam hujumlarga uchrab kelmoqda.
Bu hujum aynan tinchlik muzokaralari davomida sodir bo‘lgan. AQSHning maxsus vakili Stiv Vitkoff Moskva shahrida Rossiya prezidenti bilan uchrashuv o‘tkazishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, Ukraina delegatsiyasi AQSHning Florida shtatida rasmiylar bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvlar davomida muhim masalalar muhokama qilingan, biroq ayrim masalalar hal etilmagani‘.
Rossiya Donbass hududlaridan chiqishni talab qilmoqda, ammo Ukraina bu talabni qabul qilmayapti. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiyani urushni tugatish bo‘yicha real harakatlarni amalga oshirmaslikda aybladi.
Ukraina xavfsizligini ta’minlash, xususan NATOga qo‘shilish masalasi ham muhim bo‘lib qolmoqda. Biroq Rossiya va AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp bu masalaga qarshi pozitsiyada.
Zelenskiy Fransiya prezidenti bilan uchrashish uchun Parijga tashrif buyurdi, yana seshanba kuni Irlandiyaga yo‘l olishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, Ukrainaning ichki siyosiy vaziyati ham murakkablashgan.
Prezident ma’muriyati rahbari iste’foga o‘z lavozimini tark etgan, ikki vazir esa ishdan ozod etilgan.. Urush davomida minglab harbiylar va tinch aholi halok bo‘lgan, yetti milliondan ortiq odam esa mamlakatni tark etishga majbur bo‘lgan.

Ракетный удар по Днепру: 4 погибших, 40 раненых
В результате ракетного удара по городу Днепр на востоке Украины погибли четыре человека, 40 получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Атака вызвала значительные потери, офисные здания, автомобили и магазины получили серьёзные повреждения. Город расположен примерно в 100 километрах от линии фронта и с 2022 года регулярно подвергается атакам.
Этот удар произошёл именно во время мирных переговоров. Ожидается, что специальный представитель США Стив Уиткофф проведёт встречу с президентом России в Москве.
В то же время украинская делегация провела встречу с официальными лицами США во Флориде. Во время переговоров обсуждались важные вопросы, однако некоторые из них остались нерешёнными.
Россия требует выхода из Донбасса, но Украина не принимает это требование. Президент Украины Владимир Зеленский обвинил Россию в отсутствии реальных действий по прекращению войны.
Обеспечение безопасности Украины, в частности вопрос присоединения к НАТО, остаётся важным. Однако Россия и бывший президент США Дональд Трамп занимают противоположную позицию по этому вопросу.
Зеленский посетил Париж для встречи с президентом Франции, а во вторник планируется поездка в Ирландию. При этом внутренняя политическая ситуация в Украине также осложнилась.
Глава администрации президента подал в отставку, двое министров были уволены. Во время войны погибли тысячи военных и мирных жителей, более семи миллионов человек были вынуждены покинуть страну.