Dengizga chiqish imkoniyati davlatning geografik joylashuvi va iqtisodiy muvaffaqiyati uchun muhim omil hisoblanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, dunyoda ko‘plab mamlakatlar bu imkoniyatdan mahrum. Ma’lumotlarga ko‘ra, hozirgi kunda dunyo bo‘ylab 44 ta davlat dengizga to‘g‘ridan to‘g‘ri chiqish imkoniga ega emas.
Ularning orasida Kosovo alohida qayd etilgan. Ushbu davlatlardan ikkita mamlakat, ya’ni O‘zbekiston va Lixtenshteyn, dengiz sohiliga ega bo‘lmagan qo‘shni davlatlar bilan o‘ralgan.
Bundan tashqari, ayrim mamlakatlar, masalan, Laos, dengizga juda yaqin bo‘lsa-da, ularning sohilga chiqish yo‘llari qo‘shni davlatlar tomonidan to‘sib qo‘yilgan. Laosning Janubiy Xitoy dengiziga chiqish masofasi atigi 50 kilometrni tashkil etsa-da, Vetnamdagi portlar bu yo‘lni to‘sib turadi.
Ba’zi davlatlar uchun daryolar strategik ahamiyatga ega. Masalan, Avstriya, Vengriya, Slovakiya va Serbiya kabi qit’a ichkarisida joylashgan mamlakatlar Dunay daryosi orqali Qora dengizga chiqish imkoniyatiga ega.
Bu daryo ushbu davlatlar iqtisodiyoti uchun muhim transport yo‘nalishini ta’minlaydi. Biroq, dengiz sohiliga ega bo‘lmaslik har doim ham iqtisodiy rivojlanishga to‘sqinlik qilmaydi.
Masalan, Lyuksemburg va Shveysariya dunyodagi eng boy davlatlardan sanaladi. Shuningdek, Lixtenshteyn kichik davlat bo‘lishiga qaramay, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi ichki mahsulot (YAIM) bo‘yicha dunyoda birinchi o‘rinni egallaydi.
Bu ma’lumotlardan ko‘rinib turibdiki, dengizga chiqish imkoniyatiga ega bo‘lmagan davlatlar ham to‘g‘ri strategik qarorlar qabul qilish orqali iqtisodiy muvaffaqiyatga erishishi mumkin. Bu mamlakatlar zarur infratuzilmani rivojlantirish va xalqaro hamkorlikni kuchaytirish orqali o‘z imkoniyatlarini kengaytirishga qodir.

Какие экономические достижения достигают государства без выхода к морю?
Возможность выхода к морю является важным фактором для географического положения и экономического успеха государства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако во многих странах мира такой возможности нет. По данным, в настоящее время в мире насчитывается 44 государства, не имеющих прямого выхода к морю.
Особое внимание уделяется Косово. Из этих государств две страны, а именно Узбекистан и Лихтенштейн, окружены соседними странами, не имеющими выхода к морю.
Кроме того, некоторые страны, например Лаос, находятся очень близко к морю, но их пути к побережью перекрыты соседними государствами. Расстояние Лаоса до Южно-Китайского моря составляет всего 50 километров, однако порты Вьетнама блокируют этот путь.
Для некоторых государств реки имеют стратегическое значение. Например, такие страны, расположенные в глубине континента, как Австрия, Венгрия, Словакия и Сербия, имеют возможность выхода к Чёрному морю через реку Дунай.
Эта река обеспечивает важный транспортный маршрут для экономики этих стран. Однако отсутствие выхода к морю не всегда препятствует экономическому развитию.
Например, Люксембург и Швейцария считаются одними из самых богатых стран мира. Кроме того, несмотря на небольшой размер, Лихтенштейн занимает первое место в мире по валовому внутреннему продукту (ВВП) на душу населения.
Из этих данных видно, что государства без выхода к морю могут достичь экономического успеха, принимая правильные стратегические решения. Эти страны способны расширять свои возможности за счёт развития необходимой инфраструктуры и укрепления международного сотрудничества.