Misrda kirish vizasi narxi oshirildi
Endilikda viza narxi 25 dollardan 45 dollarga ko‘tarildi. Ushbu qarorni mamlakat prezidenti Abdulfattoh as-Sisiy tasdiqladi.
Mazkur o‘zgarish turizm sohasi vakillari tomonidan norozilik bilan qabul qilindi. Misr Turizm palatalari federatsiyasi hukumatga murojaat qilib, vizalar narxini oshirish qarorini qayta ko‘rib chiqishni so‘radi.
Federatsiya mamlakatning xorijiy turistlar uchun raqobatbardoshligini yo‘qotishi va turistlar oqimining kamayib ketishidan xavotir bildirdi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yilda Misrga taxminan 15,7 million xorijlik tashrif buyurgan.
2025-yilning birinchi choragida esa Misrni 16,7 mingdan ortiq o‘zbekistonlik ziyorat qilgan. Bu ko‘rsatkich avvalgi davrlarga nisbatan ikki barobarga oshgan.
Shu bois, turizm sohasi vakillari bu qaror mamlakat iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.

В Египте увеличена стоимость въездной визы
Теперь цена визы поднялась с 25 до 45 долларов. Это решение одобрил президент страны Абдельфаттах ас-Сиси.
Данное изменение было встречено с недовольством со стороны представителей туристической отрасли. Федерация палат туризма Египта обратилась к правительству с просьбой пересмотреть решение об увеличении стоимости виз.
Федерация выразила обеспокоенность тем, что страна потеряет конкурентоспособность для иностранных туристов и снизится поток туристов. Согласно статистическим данным, в 2024 году Египет посетили около 15,7 миллиона иностранных туристов.
В первом квартале 2025 года Египет посетили более 16,7 тысячи граждан Узбекистана. Этот показатель увеличился вдвое по сравнению с предыдущими периодами.
Поэтому представители туристической отрасли подчеркивают, что это решение может негативно сказаться на экономике страны.