O‘zbekiston VTB orqali xalqaro pul o‘tkazmalarida yetakchi bo‘ldi
2025 yilning dastlabki 11 oyida O‘zbekiston xalqaro pul o‘tkazmalari bo‘yicha VTB banki mijozlari orasida eng ommabop yo‘nalishlardan biri bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda bankning katta vitse-prezidenti Aleksey Oxorzin «Rossiya chaqiradi!» investitsion forumida ma’lum qildi. Ushbu ma’lumotni «Kommersant» nashri xabar berdi.
Bank hisobotlariga ko‘ra, mazkur davrda chakana mijozlar tomonidan 9 milliondan ortiq xalqaro pul o‘tkazmalari amalga oshirilgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan besh barobar yuqori, operatsiyalar hajmi esa 5,5 barobar oshgan.
Pul o‘tkazmalari uchun eng talabgir yo‘nalishlar orasida Tojikiston, O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Belarus va Qozog‘iston mavjud. O‘rtacha o‘tkazma miqdori 26 ming rublni (taxminan 3,9 million so‘m) tashkil etadi.
Mijozlar o‘rtacha oyiga uch marta xalqaro pul o‘tkazmalari amalga oshirgan. VTB banki 2026 yilga kelib xalqaro pul o‘tkazmalari hajmi yanada oshishini prognoz qilmoqda.
Bu xizmat turlarining kengayishi va yangi yo‘nalishlarning qo‘shilishi bilan bog‘liq bo‘lishi kutilmoqda. Bankning fikricha, o‘tkazmalar soni ikki barobar ko‘payishi mumkin.

Узбекистан стал лидером по международным денежным переводам через ВТБ
В первые 11 месяцев 2025 года Узбекистан стал одним из самых популярных направлений среди клиентов банка ВТБ по международным денежным переводам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил старший вице-президент банка Алексей Охорзин на инвестиционном форуме «Россия зовёт!». Данную информацию опубликовало издание «Коммерсант».
Согласно отчетам банка, за этот период розничные клиенты осуществили более 9 миллионов международных денежных переводов. Этот показатель в пять раз выше по сравнению с прошлым годом, а объем операций увеличился в 5,5 раза.
Среди самых востребованных направлений для переводов находятся Таджикистан, Узбекистан, Кыргызстан, Беларусь и Казахстан. Средняя сумма перевода составляет 26 тысяч рублей (примерно 3,9 миллиона сум).
Клиенты в среднем осуществляли международные денежные переводы три раза в месяц. Банк ВТБ прогнозирует дальнейший рост объема международных переводов к 2026 году.
Ожидается, что это связано с расширением видов услуг и добавлением новых направлений. По мнению банка, количество переводов может удвоиться.