Ozon bank xorijliklar uchun debit kartalar taqdim etadi
Rossiyaning Ozon banki O‘zbekiston, Qozog‘iston va boshqa davlatlar fuqarolari uchun debit kartalar rasmiylashtirishni yo‘lga qo‘ydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xizmatdan 90 dan ortiq mamlakat aholisi foydalanishi mumkin. Karta olish uchun xorijiy fuqarolar pasport va Rossiyada bo‘lish huquqini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etishlari zarur.
Ushbu kartalar orqali oyiga 3 million rublgacha (taxminan 462,5 million so‘m) naqd pul yechish, pul o‘tkazmalarini amalga oshirish, shuningdek, Ozon platformasida chegirmalar bilan xarid qilish va keshbek olish imkoniyati mavjud. Ozon bank kelgusida kartalar ochish mumkin bo‘lgan davlatlar sonini kengaytirishni rejalashtirmoqda.
Mazkur bank 2022 yilda tashkil etilgan bo‘lib, u ilgari Rossiya bozorida faoliyat yuritgan «Oney bank» negizida tashkil etilgan. Shu yilning iyul oyida Ozon bank Yevropa Ittifoqi tomonidan sanksiyalarga uchradi.
Shunga qaramay, bank SWIFT tizimidan uzib qo‘yilmagan, ammo tranzaksiyalar bo‘yicha ayrim cheklovlar joriy etilgan.

Ozon банк предоставляет дебетовые карты для иностранцев
Российский банк Ozon начал оформление дебетовых карт для граждан Узбекистана, Казахстана и других стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этой услугой могут воспользоваться жители более 90 стран. Для получения карты иностранным гражданам необходимо предоставить паспорт и документы, подтверждающие право пребывания в России.
С помощью этих карт можно снимать наличные до 3 миллионов рублей в месяц (примерно 462,5 миллиона сум), осуществлять денежные переводы, а также совершать покупки с скидками и получать кэшбэк на платформе Ozon. Банк Ozon планирует в будущем расширить список стран, в которых можно открыть карты.
Данный банк был основан в 2022 году на базе «Oney банк», ранее работавшего на российском рынке. В июле этого года банк Ozon попал под санкции Европейского союза.
Тем не менее, банк не был отключён от системы SWIFT, однако введены некоторые ограничения на транзакции.