Ushbu stansiya Qirg‘izistonda qurilmoqda va unda O‘zbekiston hamda Qozog‘iston hamkorlik qilmoqda. Ma’lum bo‘lishicha, o‘tgan yilning oktyabr oyida Bishkek va Jahon banki mazkur loyiha uchun har biri 500 million AQSH dollari miqdorida mablag‘ ajratgan.
Davlat rahbari shuningdek, Ozarbayjon va Qozog‘istonning “Yashil yo‘lak” loyihasi doirasida Yevropa davlatlariga elektr energiyasi yetkazib berish borasidagi faoliyatlarini ham yuqori baholadi. Bundan tashqari, O‘zbekistonda issiqxona gazlarini hisoblashga oid ICRAFT loyihasi ishga tushirildi.
Ushbu loyiha Jahon banki ko‘magida amalga oshirilib, natijada jami 23 million tonna issiqxona gazlari qayd etildi. Qambar-Ota-1 GESning qurilishi 2022 yil yozida boshlangan edi.
Stansiya quvvati 1,8 ming MVt bo‘lib, yiliga 5,6 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega. Elektr energiyasining 1 kilovatt-soati uchun narx 5,15 sent atrofida bo‘lishi rejalashtirilgan.
Loyiha uchun dastlab 412,8 million qirg‘iz somi (5,2 million AQSH dollari) ajratilgan, yana 1,5 milliard som (18,9 million AQSH dollari) esa stansiya atrofidagi infratuzilmalarni rivojlantirishga yo‘naltiriladi. Stansiya qurilishi 10 yil davomida yakunlanishi kutilmoqda.

Финансирование ГЭС Камбар-Ата-1 начнется в 2026 году
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на церемонии открытия проектов в энергетической сфере объявил, что финансирование гидроэлектростанции Камбар-Ата-1 начнется в 2026 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная станция строится в Кыргызстане, и в ней сотрудничают Узбекистан и Казахстан. Известно, что в октябре прошлого года Бишкек и Всемирный банк выделили на этот проект по 500 миллионов долларов США каждый.
Глава государства также высоко оценил деятельность Азербайджана и Казахстана в рамках проекта «Зеленый коридор» по поставке электроэнергии в европейские страны. Кроме того, в Узбекистане был запущен проект ICRAFT по учету парниковых газов.
Этот проект реализуется при поддержке Всемирного банка, в результате чего было зафиксировано в общей сложности 23 миллиона тонн парниковых газов. Строительство ГЭС Камбар-Ата-1 началось летом 2022 года.
Мощность станции составляет 1,8 тысячи МВт, с возможностью производства 5,6 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год. Планируется, что цена за 1 киловатт-час электроэнергии будет около 5,15 цента.
Для проекта изначально выделено 412,8 миллиона кыргызских сомов (5,2 миллиона долларов США), еще 1,5 миллиарда сомов (18,9 миллиона долларов США) направят на развитие инфраструктуры вокруг станции. Ожидается, что строительство станции завершится в течение 10 лет.